Tovább növelné birodalmát a globális piacvezető aranybánya-társaság, a kaliforniai székhelyű Newmont, amely 16,9 milliárd amerikai dolláros ajánlatot tett ausztrál riválisára, a Newcrest Miningra. A vezetői válságát élő Newcrest azonban nem áll kötélnek, az ajánlattételt megelőző tőzsdei záróárához képest ugyanis részvényenként csak 21 százalékos prémiumot kínálnak érte az amerikaiak. A Newcrest-tulajdonosok részvényenként 0,380 Newmont-részvényt kapnának, ezzel 30 százalékos részesedéshez jutnának az ajánlattevő társaságban.

Fotó: Getty Images
Az is kiderült, hogy volt már egy korábbi, csípőből visszautasított ajánlat is 0,363 dolláron, ahhoz képest a mostani 4,7 százalékkal jobb. Szakértők szerint 30 százalékos prémium alatt nem érdemes komolyan foglalkozni az akvizíciós kísérlettel, mert az valóban alulértékeli a célpontot, főleg amikor az aranyra a tőzsdei mizéria és a jegybanki alapkamat-emelések közepette kitűnő év vár.
A Morgan Stanley friss elemzésében azt írja, hogy a kamatemelési hullám tetőzésével a dollár gyengülni kezd, ez pedig az arany malmára hajtja a vizet,
a nemesfém ára szerintük az unciánként 1874 dolláros szintről az év végére akár 2160 dollárra is felszökhet.
Mindenesetre a Newcrestnél elemzik, pontosan mi szerepel a részvénycserés ajánlatban, de a részvényesek első, hét végi elutasító reakciója sok jóval nem kecsegtet. Vannak azért, akiket felvillanyoz az amerikaiak érdeklődése, a Newcrest részvényárfolyama a hírre ugyanis 14,4 százalékkal, 25,6 ausztrál dollárra erősödött hétfőn, a féléves csúcsáról azonban a hétfői tőzsdezárásra 24,5 dollárig csúszott vissza, azaz 9,3 százalékos pluszban fejezte be a kereskedést.

A Newmont most 27,2 dollárt kínált részvényenként. Jon Mills, a Morningstar elemzője a Newcrest-részvény fair értékét 31 dollárra becsüli. Szerinte a Newcrest ausztráliai Cadia projektje, valamint észak-amerikai és pápua új-guineai aranybányái, továbbá az energetikai korszakváltás technikai katalizátoraként kiemelten fontos réztartalékai 16,9 milliárd amerikai dollárnál jócskán többet érnek. A Reuters tudósításában emlékeztet arra, hogy a világ legnagyobb bányatársasága, az ausztrál BHP tavaly decemberben 6,4 milliárd amerikai dollárért sem tudta megkaparintani „honfitársát”, a rézbányákat üzemetető OZ Mineralst.
Megfigyelők szerint a Newmont nem is az arany várható drágulására spekulálva tett ajánlatot,
hanem a riválisát nyolc éven át vezető Sandeep Biswas vezérigazgató december közepi váratlan lemondását követően kialakult vezetési vákuum okozta sebezhetőség kihasználása lehet a célja. Bár Biswas március közepéig még tanácsadóként szolgálja az igazgatóságot, a Newcrest gőzerővel keresi méltó utódját.

Fotó: Getty Images
Az ex-vezérigazgató javára írják, hogy helyrebillentette a Newcrest mérlegét, a szabad készpénztermelésre irányította a fókuszt, miközben a terjeszkedést sem hanyagolta el: 2019-ben megszerezte a Brit Columbia államban működő, hatalmas részvagyonnal rendelkező Red Chris bányatársaság részvényeinek 70 százalékát. A kanadai társaságot az Imperial Metalsszal közösen üzemeltetik.
Biswas nyers vezetési stílusa sokak számára visszatetsző volt,
a vezérigazgató egy éve az Australian Financial Review-nek adott interjújában mindenki megkövetett, akit regnálása alatt megsértett, és megígérte, hogy változat korábbi hozzáállásán. Úgy látszik, ez nem sikerült neki. A Newcrestet mindenesetre olyan erős középvállalattá fejlesztette, amelynek felvásárlását csak a legnagyobbak engedhetik meg maguknak.
Köztük a Newmont, amely mind piaci értékét, mind aranytermelését tekintve a legnagyobb a nemesfémbányászattal foglalkozó társaságok között. Az már más kérdés, hogy a jelentős területbeli átfedéseket és a piacvezetői szerep további erősítésének szándékát a versenyhatóságok hogyan ítélik majd meg. Egyelőre a Newmont saját részvényesei sem látszanak túl boldognak, erre utal a New York-i tőzsdenyitás előtt kereskedésben mutatott 5,7 százalékos árfolyamesés.