Warren Buffett, a világ egyik leghíresebb befektetési guruja, az omahai mágus a magas inflációs környezet és a nehéz világpiaci helyzet ellenére is bizakodó Amerika gazdasági erejével kapcsolatban – derült ki évértékelő leveléből, amelyet részvényesei számára juttatott el.

Fotó: Johannes Eisele / AFP
A Berkshire Hathaway vezérigazgatója szerint Amerika ellen eddig sem érte meg fogadni, és ez ezután sem lesz változik. A 106 milliárd dolláros vagyonnal rendelkező üzletember hozzátette: az amerikai hátszél ugyan időről időre kiapad, de arra még soha nem volt példa, hogy ez a hajtóerő ne térjen vissza.
A vállalat tavaly 30,8 milliárd dolláros rekord üzemi eredményt ért el, Buffett szerint ez egy jó év volt.
A sikeres esztendőt a Berkshire egy 7,9 milliárd dolláros részvény-visszavásárlási programmal fűszerezte meg – ezt a vállalati praktikát Joe Biden amerikai elnök mostanában rendszeresen kritizálja. Buffett, aki nyíltan demokrata szavazó, ebben a kérdésben kiállt igazáért az elnökkel szemben: szerinte, aki a részvény-visszavásárlást károsnak ítéli meg az ország vagy a befektetők számára, az vagy közgazdaságtani analfabéta, vagy demagóg.
A milliárdos hozzátette: az elmúlt évtized alatt több mint 32 milliárd dollárnyi adót fizettek be az államkasszába, így szerinte az üzleti döntéseik kritikája alaptalan.
A Berkshire Hathaway a tavalyi esztendőt 128,6 milliárd dolláros készpénzállománnyal fejezte be.
Befektetőtársával, Charlie Mungerrel kapcsolatban elmondta: soha nem fejeznek be egyetlen telefonbeszélgetést sem úgy, hogy ne tanulna valamit 99 éves üzlettársától, aki amellett, hogy folyamatosan tanítja őt, meg is nevetteti.
Munger nemrég kikelt a kriptodevizákkal kapcsolatos amerikai álláspont kapcsán: szerinte az alternatív pénzeszközök értéktelenek, aki pedig másképp gondolja, az egy idióta. Buffett jobbkeze korábban a kriptókat a nemi betegségekhez és a patkányméreghez hasonlította. Most azonban más hangnemet ütött meg a részvényeseknek kiküldött levélben, és az élethosszig tartó tanulás fontosságára hívta fel a figyelmet.
Mikor a világ változik, nekünk is változnunk kell. Folyamatosan tanulnunk kell, ha jó befektetővé akarunk válni
– írta a levélben Charlie Munger. A milliárdos a türelem fontosságát is kiemelte: Buffettel ők nem a piacok hangulatát és szeszélyeit igyekeznek ugyanis megjósolni, hanem jónak tűnő hosszú távú befektetéseket keresnek, majd ezekhez makacsul ragaszkodnak, tűzön-vízen át. Erre legjobb példaként a Berkshire Coca-Cola-részvényeit lehet felhozni: ezeket a cég 35 éve tartja a portfóliójában, ezzel az üdítőipari óriás leghosszabb ideje jelen lévő nagybefektetője.

Munger kiemelte: a tőkeáttétes kereskedés veszélyes – akármilyen szép számot szorzunk meg ugyanis nullával, az eredmény mindig nulla lesz.
Az üzletember hozzátette: a halottaktól rengeteget lehet tanulni, ezért szerinte mindenképpen érdemes azok gondolatairól olvasni, akiket tisztelünk, de azok ötleteit is érdemes megismerni, akiket gyűlölünk.
A Berkshire Hathaway árfolyama az 1965-ös kezdetektől számítva 3 787 464 százalékos pluszban jár, míg az S&P 500 mutató ugyanezen idő alatt „csupán” 24 708 százalékos erősödést tudott elkönyvelni.