Pénz- és tőkepiac

Ott adott csattanós választ az ukránoknak az OTP, ahol kevesen várták

A befektetőket nem érdekli milyen listára kerül fel, vagy onnan le az OTP Bank. A héten kitartóan vásárolták a bank részvényeit, ennek nyomán február óta nem látott magas szintre került az OTP részvények árfolyama.

Feketelista ide vagy oda, rég nem látott formában voltak a héten az OTP Bank részvényei: ez elmúlt 5 kereskedési napon több mint 4 százalékkal nőtt az árfolyam, a 11 300 forintos heti záróár pedig február közepe óta nem látott erős szint. Az elmúlt hónapokra jellemző alacsony forgalom helyett pénteken kifejezetten aktív volt az OTP-papírok piaca, több mint 6,3 milliárd forint volt a bankrészvény forgalma.

20221201 Budapest
Otp bank
fotó: Kallus György LUS
Világgazdaság
20221201 BudapestOtp bankfotó: Kallus György LUSVilággazdaság
Fotó: Kallus György / Világgazdaság

A május így kellemes meglepetés az OTP befektetői számára, pedig nem úgy indult, hogy lesz ok az örömre. Május 4-én robbant a bomba, hogy Ukrajna Nemzeti Korrupciómegelőzési Ügynöksége felvette az OTP Bankot (és nem az OTP Bank Oroszországot) a nemzetközi háborús szponzorok listájára. A magyar bankkal már 24-re bővült a NAZK-féle lista, rajta olyan társaságokkal, mint a Raiffeisen Bank, az Auchan, a Mondi Group, a Procter & Gamble vagy a Bonduelle. Az OTP állítólagos bűne az oroszországi tevékenység folytatása volt, csakhogy a NAZK elfelejtette közölni, amit a magyar központú bank több alkalommal megtett, hogy minden opciót megvizsgálnak az ottani, egyébként szinte már csak a fogyasztási kölcsönnyújtást végző leánybank jövőjével kapcsolatban, az exit azonban korlátozott, elnöki rendelet tiltja a külföldi banktulajdonosoknak, hogy megváljanak ottani érdekeltségeiktől.

 

Jó hír, hogy a magyar kormány teljes mellszélességgel beleállt a konfliktusba.

 

Ránézve a NAZK-listán lévő társaságok részvényeinek idei változására, világos, a feketelista az égvilágon semmit nem jelent, a befektetőket egyszerűen hidegen hagyják az ilyen típusú hírek. Így gondolkodtak az OTP befektetői is, akik a május 10-i, a konszenzusnál jobb profitszámokat tartalmazó első negyedéves jelentés után, a szokásos korrekciót követően, újra vásárolták a bank papírjait.

Sőt, elkezdtek jönni az elemzői célárfrissítések is, kivétel nélkül optimista kommentárokkal és ajánlásokkal. És ha beigazolódik az elemzők várakozása, kedden újabb lendületet vehetnek az OTP részvényei, aznap esedékes a Magyar Nemzeti Bank kamatdöntő ülése, és egyre erősebbek azok a vélemények, hogy a jegybank 100 bázisponttal vághatja vissza a most még 18 százalékos overnight kamatlábat. Ez két szempontból is kapóra jönne az OTP-nek:

egyrészt vélhetően hozna némi forintgyengülést (a bankcsoport eredmény-hozzájárulásában már jócskán 50 százalék feletti a külföldi leánybankok teljesítménye), másrészt a kamatkörnyezet normalizálódása felé mutató első lépés lökést adna a hitelezésnek is Magyarországon.

Ráadásul nemcsak a részvénypiacon cseng jól az OTP neve az utóbbi időben, a bankot szívesen finanszírozzák a legnagyobb kötvénybefektetők is. A héten a magyar pénzintézet az idén már másodszor mérettette meg magát sikeresen a nemzetközi kötvénypiacon, ezúttal 500 millió dollár értékű kötvényt dobtak piacra 4 éves futamidővel, 7,5 százalékos kamatozással.

Bónuszként azt is bejelentette a bank, hogy mikor fizet osztalékot és meddig lehet megvenni az osztalékfizetésre jogosító részvényeket. 

 

orosz-ukrán háború OTP Ukrajna magyar részvények
Kapcsolódó cikkek