A magyar állam öt pénzügyi intézményt, az Erstét, a Goldman Sachs európai leányvállalatát (Goldman Sachs Bank Europe), az ING-t, a KBC Bankot és az osztrák bankcsoportot, a Raiffeisen Bank Internationalt bízta meg egy tízéves eurókötvény-kibocsátás lebonyolításával. A 2033. szeptember 12-én lejáró eurókötvényeknél az 5,9 milliárd eurót is meghaladó ajánlati könyvből végül 1,75 milliárd eurónyi ajánlatot fogadott el az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) – írja a Portfolio.

Budapest 20160108 Magyar Államkincstár állampapír forgalmazásBudapest 20160108 Magyar Államkincstár állampapír forgalmazás
Fotó: Szabó Miklós / Mediaworks

A papír az irányadó midswap felett 235 bázispontos felárral ment el, ami 5,52 százalékos kamatot ad. Mindez összefügghet azzal, hogy az  ÁKK tegnap megváltoztatta a 2023-as finanszírozási tervét 4113 milliárd forintos, módosított nettó finanszírozási igény figyelembevételével. Az államadósság-kezelő tavaly decemberben még 3409 milliárd forintos nettó kibocsátással számolt, 

most ezt srófolta feljebb több mint 700 milliárd forinttal.

Az ÁKK tegnapi döntését a lakossági értékesítés vártnál kedvezőbb alakulásával, valamint a diszkontkincstárjegy (dkj) iránti kereslet hatására kialakult többletlikviditással indokolta. A devizafinanszírozási terv pedig 2897 milliárd forintról 230 milliárd forinttal 3127 milliárd forintra emelkedett, ebből augusztus végéig 2195 milliárd forint. Az ebből adódó forrástöbbletet az ÁKK devizakötvények előfinanszírozására vagy lejárat előtti visszavásárlására is tudja fordítani. 

Emellett az újonnan bevont devizaforrás lehetőséget ad az európai uniós források terhére megvalósítandó programok előfinanszírozására – hasonlóan a korábbi évek gyakorlatához.

Egy kis európai ország megtalálta a sikerreceptet, özönlik a háztartások pénze az államhoz

Európai szinten is rekordméretű lakossági kötvénykibocsátást hajtott végre Belgium szeptember elején. A helyi adósságkezelő 21,9 milliárd euró összértékben értékesített állampapírokat a háztartásoknak. A minden korábbinál nagyobb léptékű tranzakció az államadósság növekvő népszerűségének jele, miközben egyre nagyobb az elégedetlenség a lakossági megtakarítók körében a bankokkal szemben, amelyek nem igazán tudnak lépést tartani a megugró kamatlábakkal.