Az év kezdetén érdemes figyelemmel lennünk a bankok által január végéig kötelezően, minden ügyfél számára kiküldött kimutatásra, melyben a pénzintézetek az elmúlt év során felszámított díjakról és költségekről adnak tájékoztatást – hívja fel a figyelmet a Biztos Döntés írása.

Az európai uniós elvárás mellett azt is érdemes figyelembe venni, hogy a fennálló szabályok mellett a bankok akár az mértékével, tehát 18 százalékkal is növelhetik díjaikat, ám ez az emelés elkerülhető. Bár a portál szakértője, Gergely Péter szerint, noha tavaly a bankok többsége élt az akkor 14 százalékos díjemelést engedélyező lehetőséggel, idén a drágulás mérsékeltebb lehet. Azonban hozzátette, hogy amíg az átlagos bankszámla-tulajdonosok közel 40 százaléka havonta maximum 5 tranzakciót végez, addig a bankok előtt nincs érdemi lehetőség saját növekvő költségeik ellensúlyozására.

Group of business persons talking in the office.
Fotó: Getty Images

A szakértő arra is felhívja a figyelmet, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) statisztikái szerint a tudatosabb bankhasználattal több ezer forint is megspórolható. Ugyanis a jegybanki adatok szerint messze nem a bankszámlavezetés költségei emelkedtek a leginkább. Míg a bankok számlavezetési bevételei 

az elmúlt év első kilenc hónapjában 12,2 százalékkal, a kártyakibocsátási bevételek pedig 9,6 százalékkal nőttek, addig az egyéb, nem tranzakciókhoz kapcsolódó bevételek 90 százalékkal ugrottak meg.

Ezért a díjakról szóló kimutatást kézhez kapva érdemes megvizsgálni, hogy valóban olyan szolgáltatásokért fizetünk-e, melyeket ténylegesen igénybe is veszünk, valamint annak is, hogy hogyan csökkenthetünk egyes díjtételeken. Ehhez sokszor bankváltásra sincs szükség.

Gergely Péter felhívta a figyelmet arra, hogy 2023. július 1-jétől a bankoknál kötelezően kínált alapszámla maximális havidíja a bruttó 1,5 százalékáról 0,5 százalékára csökkent. Ez azt is jelenti, hogy pusztán az alapszámlára váltással az ügyfelek 60 százalékának, 4 millió ügyfélnek a banki költségei legalább 15 százalékkal lehetnének csökkenthetők.

Akik pedig gyakran végeznek utalásokat (legalább havonta 15-ször), azoknak a legtöbb banknál elérhető fix díjas számlacsomagok jelenthetik a megoldást, ahol a bank havidíjért cserébe kínál korlátlan tranzakciót ingyen.

Különösen sokat spórolhatunk még az SMS-értesítőkön, ugyanis az MNB Fizetési Rendszer Jelentése szerint ezekért évente átlagosan 6390 forintot fizetünk, ám több százezer ember esetében ez az összeg az évi 20 ezer forintot is meghaladja. Gergely Péter szerint ezt érdemes internetes, push üzenetekre cserélni, amelyekért a legtöbb bank legfeljebb csak havi pár száz forintot kér.