BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

BUX-index: a rekordárfolyam dacára még mindig alacsony az értékeltség

Közel két évtizede nem voltak ilyen alulértékeltek a magyar blue chipek. A BUX a tavaly márciusi mélypontjához képest csaknem a duplájára emelkedett, és a néhány nappal ezelőtt indult korrekció sem a hazai tőzsdei vállalatok gyengülő fundamentumainak tulajdonítható.

November végén történelmi csúcspontra kapaszkodott a hazai börze: az év elejéhez képest több mint 30 százalékot emelkedett a csúcspontig a BUX-index. Az emelkedést három kereskedési nappal ezelőtt egy korrekció szakította félbe, amely már várható volt, mert régóta töretlenül emelkedik a hazai tőzsde. A rekordárfolyamszintek ellenére azonban a hazai részvénypiac továbbra is alulértékelt.

mol, bét, értéktőzsde, bux
Van még tér a BUX nagyágyúi előtt / Fotó: Vémi Zoltán / Világgazdaság

Csaknem duplázott a BUX tavaly március óta

Tavaly után 2024-ben is kiemelkedően jól teljesítettek a Budapesti Értéktőzsde vezető részvényei, idén eddig – néhány napos esést leszámítva – nem volt korrekció a hazai tőzsdén. A BUX a tavaly márciusi mélypontjához képest pedig majdnem duplájára emelkedett, és november végén 80 ezer pont felett ütött új történelmi csúcsot. 

A BUX-ot alkotó blue chipek esetében stabil növekedési várakozások és jelentős alulértékeltség látható, amiből az is következik, hogy 

a néhány nappal ezelőtt indult korrekció nem a hazai tőzsdei vállalatok gyengülő fundamentumainak tulajdonítható.

A BUX az év eleji 60 ezer pont környékéről 80 ezer pontig jutott november végéig, miközben az értékeltség nem változott szignifikánsan.

 Jelenleg az index P/E-alapú értékeltsége 6,3, miközben a hosszú távú átlagos értékeltség 10,1.

Idén stabilan 5–6 között mozgott a P/E-mutató, a BUX értékeltsége azért maradt alacsony az árfolyam emelkedése ellenére, mert közben az index legnagyobb súlyú részvényeinek az eredményvárakozásai erőteljesen emelkedtek. 

A mostanihoz hasonló alacsony értékeltség egyébként 2005 óta csak 2008-ban volt a piacon.

Folytatódhat a magyar blue chipek emelkedése

Az alacsony értékeltségre az egyik magyarázat, hogy amíg a nemzetközi tőzsdéken, főként a tengerentúlon, jellemzően a növekedési alapú, illetve a technológiai részvények vezették az emelkedést, addig a hazai tőzsdén a BUX-indexet meghatározó blue chipek lemaradóak voltak. A hazai, értékalapú befektetésnek számító vezető részvények nem emelkedtek olyan ütemben, mint az említett növekedési részvények, viszont a régóta tartó stabil eredménybővülés következében az értékeltség stabilitása mellett folytatódhat tovább a hazai tőzsdén a részvények emelkedő trendje.

Erre az egyik jó példa a Richter, a vállalatot az elmúlt években erőteljes árbevétel-növekedés jellemezte, és a következő évek további bővülést hozhatnak. A Richter stratégiájának fókusza, hogy az évtized végéig vezető európai midpharma vállalattá váljon. A társaság úgy alakította ki üzletágait, hogy a legfontosabb készítményének, a cariprazine-nak a tengerentúli piacon 2029-ig tartó szabadalmi védettségét követően is megalapozott árbevétel- és profitnövekedést tudjon felmutatni a befektetőknek.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.