BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Milyen trendek állnak az amerikai pénzügyi szektor ralija mögött?

Az amerikai pénzügyi szektor az elnökválasztás utáni időszakban kiemelkedően jól teljesít. A pénzügyi részvények korábban éveken keresztül alulteljesítőnek számítottak, az elmúlt öt évben is „mindössze” 70 százalék körüli kumulált eredményt tudtak felmutatni, szemben a Nasdaq 136 százalékos ralijával.

Szerző:  Bernáth János, vezető befektetési tanácsadó, Prestige Exclusive

 

Bár a múltbeli teljesítmény nem megbízható mutatója a jövőbeli teljesítménynek, most úgy tűnhet, hogy hosszabb távon is jöhetnek jobb idők a bankokra és pénzügyi közvetítőkre az Egyesült Államokban. Így gondolják ezt legalábbis a befektetők, akik a november 20-i héten, a korábbi hetekhez hasonlóan robusztus tőkebeáramlással reagáltak a friss hírekre. Ebben az időszakban a pénzügyi szektorba 1,53 milliárd dollárnyi friss pénzeszköz érkezett a Reuters számításai szerint, az ezt megelőző héten a beáramlás majdnem elérte az 5 milliárd dollárt.

Manhattan, Wall Street Stock Exchange, American flag
Robusztus tőkebeáramlással reagált a pénzügyi szektor/ Fotó: Getty Images

Felülsúlyozzák a pénzügyi szektort

Az előrejelzések ugyan nem megbízható mutatói a jövőbeni teljesítménynek, de mégis érdemes lehet figyelni néhány érvre, amely több elemzőháznál is megjelenik. A Morgan Stanley (MS) november 18-án megjelent elemzésében (2025 US Equities Outlook: Stay Nimble Amid Changing Market Leadership) visszautal arra, hogy az elemzőház már októberben felülsúlyozásra javította a szektor minősítését. Akkor még elsősorban az élénkülő tőkepiaci aktivitással, az attraktív relatív értékeltséggel és a gyorsjelentési szezon előtti optimista várakozásaikkal magyarázták a pozitív lépést.

November közepén már arra hívják fel a figyelmet, hogy a jelentési szezon valóban a vártnál jobban alakult és Donald Trump győzelme óta a piaci szabályozás enyhülését váró befektetők felhajtják a pénzügyi szektor részvényeinek árfolyamát. Az újonnan megválasztott republikánus elnök ugyanis a bankok szabályozásának lazítását és deregulációt tervez. Betsy Graseck, a MS pénzügyi szektorelemzésének vezetője úgy fogalmazott, hogy a republikánus adminisztráció a történelemben gyakran hozott stabil vagy a korábbinál lazább szabályozási keretrendszert. Általánosságban azt is hozzáteszik, hogy a politikai helyzet befolyásolhatja a gazdasági kilátásokat. Az MS elemzői szerint kiegyensúlyozottabb nyereségprofil alakulhat ki a piacokon jövőre, ami hasonló lehet a 2016-os választás után látottakhoz. Annak pedig haszonélvezője volt ez a szektor.

Az UBS (US equity sectors, 2024. 11. 21.) úgy látja, hogy a pénzügyi szektor az általuk ajánlott öt legattraktívabb befektetési lehetőség között kell, hogy szerepeljen. Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve kamatcsökkentései a speciális helyzetben lévő helyi pénzintézetek számára inkább a finanszírozási költségek csökkenését hozzák el és egyben az üzleti hitelezés, a felvásárlások és egyesülések (M&A), illetve a tőkepiaci tevékenység (részvény- és kötvénykibocsátás) élénkülését is kiválthatják. Szerintük a szabályozási nyomás enyhülése a részvény-visszavásárlások növekedéséhez vezethet. Ellenpólusként hozzáteszik, hogy a hitelveszteségek magas szinten vannak, de szerintük ebben az időszakban tetőzhetnek.

A kiegyensúlyozott képhez hozzá kell tenni, hogy az amerikai gazdaság lassulása és a hitelportfoliók minőségének alakulása kockázatot jelent a szektor számára. A Financial Times november 7-i cikkében arra hívja fel a figyelmet (Banks face growing risk as double defaults on commercial loans mount), hogy az elmúlt évtized legmagasabb szintjét érte el azoknak az amerikai hitelfelvevőknek a száma, akiknél fennáll a veszély, hogy másodszor sem tudják kifizetni a kereskedelmiingatlan-hiteleiket. Mivel a bankok gyakran tovább görgetik ezeket a nem teljesítő hiteleket, a brit pénzügyi napilap szerint fennáll a veszély, hogy a hitelpiacok torzulnak. Ha pedig a folyamat tömegessé válik, akkor gyanakodhatunk, hogy hitelintézetek sok esetben az ingatlanhitel-felvevőknek kizárólag a leírás elhalasztása céljából nyújthatnak kedvezményeket. Ez a folyamat a magánhitelek állományának romlásával együtt könnyen törékennyé teheti a hitelpiacokat.

Arra is ki kell térni, hogy az amerikai elnökválasztási kampányban az elmúlt években tett ígéretek és azok megvalósulási aránya az elemzések szerint nem tehető többre, mint 40 százalék. Nem meglepő ez az arány, de a várható volatilitást érdemes figyelembe venni. Egy példa a pozitív volatilitásra pl. a pénzügyminiszter-jelölt, Scott Bessent személye. A hír érdemi kötvénypiaci keresletet generált és ezen keresztük közvetve hatással volt a pénzügyi szektor teljesítményére is. Ugyanakkor hasonló, de negatív példát is láttunk a közelmúltban, amikor az egészségügyi szektor részvényeit adták Robert F. Kennedy jr. jelölése után.

A szektor kilátásai a fenti elemzések alapján a korábbiakhoz képest javultak az elmúlt hetekben, hónapokban. A hosszú távú prosperitást az amerikai gazdaság jövőbeli teljesítménye, az egyedi vállalati eredmények és az átalakuló szabályozás határozhatja meg. Ezek a tényezők a hitelállományok minőségére is primer hatással lesznek majd, a politikai volatilitással pedig számolni kell.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.