BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elérték a német bankszektort is az elbocsátások, több ezer embert küld el a Commerzbank

Folytatódik az UniCredti ellen vívott elkeseredett küzdelem a német bank önállóságának megőrzéséért. A Commerzbank előadta, hogy meg akarja meggyőzni a befektetőket a bank létjogosultságáról, amiben az osztalék mint mézesmadzag nem kis szerepet kapna.

Százszázalékos részvényesi javadalmazással és 3900 munkatársa elbocsátásával megy a harcba a Commerzbank, hogy elhárítsa az olasz UniCredit többségi tulajdonszerzését – közölte a német bank csütörtök reggel.

Commerzbank in Frankfurt am Main
Bealkonyul a Commerzbank német munkatársainak / Fotó: dpa Picture-Alliance via AFP

Főként a Commerzbank német munkavállalói maradhatnak hoppon

A várhatóan 2028-ig megvalósuló, főként Németországban megvalósuló létszámleépítéssel egyidejűleg külföldön új munkaerőt is toboroznak, így a bank teljes munkaidős álláshelyeinek száma 36 700 marad – tették hozzá.

Bettina Orlopp vezérigazgató és a Commerzbank teljes vezetése hónapok óta dolgozik az új stratégiáján, amelytől azt várják, hogy feltárja a bank „jelentős értékpotenciálját”.

A Commerzbankért folyó csata – amelyet a második legnagyobb olasz bank vív a második legnagyobb német bankkal és nem mellesleg a berlini kormányzattal – tétje nem más, minthogy a frankfurti pénzügyi központ meg tudja-e tartani kevés megmaradt nagy kereskedelmi bankja egyikét.

Abban bíznak, hogy a menedzsment csütörtöki bejelentései meggyőzik a befektetőket, hogy a Commerzbanknak önálló pénzintézeti csoportként is van helye a Nap alatt.

A részben állami tulajdonban álló frankfurti bank, amely az UniCredit befolyásszerzését ellenségesnek minősítette, ezért most megemelte több éves távra kitűzött céljai némelyikét, az ebből a célból végrehajtandó szerkezetátalakítás viszont idén 700 millió eurós költséget emészthet fel.

Minden nyereséget a részvényeseknek!

A német hitelező azt ígérte, hogy 2028-ra 15 százalékra növeli a tőke megtérülését, szemben a korábbi, 2027-re kitűzött 12,3 százalékos céllal – áll a csütörtökön kiadott közleményben. A nettó nyereség addigra várhatóan eléri a 4,2 milliárd eurót a tavalyi 2,7 milliárdról. Az új stratégia középpontjában amúgy a díjbevételek növekedése áll, a költségek és a nettó kamatbevétel „mérsékelt” növekedése közepette.

Az idei évre ugyanakkor éppen a felmerülő költségek miatt 2,4 milliárd euróra csökkenő nyereséget várnak.

Bettina Orlopp ugyanakkor közölte, hogy a 2028-ig a bank teljes nyereségét a részvényeseknek engedik át részvény-visszavásárlások és „folyamatosan növekvő osztalékok” révén.

Alátámasztja a frissített stratégia hitelességét a csoport tavalyi, vártnál gyorsabb, 20 százalékos éves nettó nyereségbővülése, ami a bank szerint híven mutatja az elmúlt évek sikeres fordulatát.

Ez erős alapot biztosít számunkra az elkövetkező évekre 

– emelte ki Orlopp.

Az UniCredit sokkolta a komplett frankfurti elitet

Andrea Orcel, az UniCredit vezérigazgatója tavaly sokkolta a komplett német vállalati és politikai intézményrendszert, amikor az olasz bank jelentős részesedést szerzett a Commerzbankban, és megkísérelte az eddigi legambiciózusabb páneurópai bankfúziót.

Visszatérve a leépítésekhez, a bank közlése szerint a létszámleépítés a természetes fluktuációra és a korai nyugdíjazásokra épít, mivel nem akarják elbizonytalanítani munkavállalóikat, ugyanakkor, úgy vélik, ezzel el tudják kerülni az UniCredit csoportba olvadással minden bizonnyal bekövetkező még drasztikusabb létszámcsökkentést.

Nehéz dolga lesz a Commerzbanknak, hiszen elemzők szerint hatalmas felvásárlási hullám előtt áll az európai bankszektor. Konszolidációra készülnek a nagy olasz és spanyol bankok, és a holland ING bank vezérigazgatója is elmondta a Reutersnek, hogy akvizíciós lehetőségeket keres. Egyes vélemények szerint pedig, ha a kontinens bankjai nem egyesítik erőiket, hamarosan az amerikai bankóriások kezdhetik meg bekebelezni őket.

Gyengülnek a részvények

  • A Commerzbankkal való egyesülést már régóta fontolgató Andrea Orcel nemrég kijelentette, hogy bár a két bank egyesülése lenne a lehető legjobb kimenetel, a végleges ajánlat még hónapokig várathat magára, és az elsétálást sem zárja ki, de azt sem, hogy tovább növelje részesedését az UniCredit.
  • A bank vezetősége, 
  • a munkavállalói szervezetek 
  • és Olaf Scholz kancellár 

ugyanakkor sorra az akvizícióval szemben foglaltak állást, miközben az egyik nagy befektető és néhány gazdasági vezető támogatja a tárgyalásokat.

A Commerzbank részvényei a hírre több mint 1 százalékkal, 18,8 euróra gyengültek. Év eleje óta viszont 21 százalékkal erősödtek.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.