BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Elon Musk, Donald Trump And Bitcoin Photo Illustrations

Bődületes szakadással indult a február a kriptopiacon

Az alternatív devizapiac legismertebb nevei kapituláltak a friss amerikai vámháború kirobbanását látva, rohamtempóban építik le kockázati kitettségüket a befektetők. A kriptopiac januárban alapvetően oldalazott, februárban viszont egyértelműen irányba állt – csak éppen nem abba, amit a befektetők szerettek volna.

Kifejezetten nagy várakozásokkal vágtak neki a befektetők a januárnak a kriptopiacon, az optimizmust ugyanakkor nem kis adag félelem és bizonytalanság is kísérte: Donald Trump visszatérése rég nem látott volatilitást hozott a gazdaságpolitikától a geopolitikán át a tőkepiacokig az élet legtöbb területére, a beiktatást követő rendeletcunamit pedig külön kihívás volt követni. A kriptós befektetők ugyanakkor megtették, és elsőre csalódniuk kellett: a visszatérő elnök ugyanis nem tett semmilyen kriptopiaccal kapcsolatos lépést első hivatalban töltött napján, ahogy ezt korábban ígérte.

Elon Musk, Donald Trump And Bitcoin Photo Illustrations, bitcoin, , kriptopiac,
Felemás januárja volt a kriptopiacnak, a február viszont már egészen egyértelmű iránnyal indult – csak éppen ennek kevesen örülhetek / Fotó:  AFP

Pluszban zárta a januárt a bitcoin, de a befektetőknek több kell

Ez a csalódottság pedig a bitcoin árfolyamán is meglátszott: a befektetők az elnök január 20-i beiktatására 12 százalékos éves pluszba tolták a kurzust, mely így 105 ezer dollárig menetelt, ott azonban megakadt, és csak oldalazni tudott egészen január végéig. Annak ellenére, hogy Trump ugyan nem első hivatali napján, de igenis tett lépéseket a kriptopiac számára – igaz, ezt egyelőre, a piaci reakciók alapján csak gesztusnak tekinthetik a befektetők.

Trump ugyanis január 23-án kiadott egy újabb elnöki rendeletet, melyben célul tűzte ki mindazt, amit kampánya során ígért: 

  • minél több eszközzel támogatni a kriptopiac amerikai felfutását, 
  • megvizsgálni egy stratégiai bitcointartalék létrehozásának lehetőségét, 
  • és egy kriptobarát szabályozási környezetet létrehozni az országban, melynek része volna a kriptobányászat és fejlesztés védelme is.

A visszatérő elnök ennek a keretrendszernek a kidolgozását egy újonnan létrehívott munkacsoportra bízta, melynek vezetését a szakmai körökben csak „kriptomama”-ként aposztrofált Hester Peirce-re bízták. A befektetőknek azonban ez kevésnek bizonyult az örömhöz: az árfolyam a január 23-i állapothoz mérten mindössze 4 százalékot tudott erősödni a hónap második felében, és ott sem tudott stabilizálódni – minden bizonnyal azért, mert az előzetes optimizmuson keresztül a valós lépések jelentőségének nagy részét már előre beárazta a piac.

Összességében a bitcoin a januárt 7,8 százalékos pluszban zárta. A február beköszönte és a vámháború elindulása, mely világszerte hatalmas csapást mért a tőke- és devizapiacokra, azonban már nulla környékire korrigálta a 2025-ös teljesítményt. A Trump-féle tarifák a kisebb kriptodevizáknak azonban már sokkal nagyobb mértékben fájtak: az ethereum 19 százalékos mínuszba csúszott január vége óta, a dogecoin pedig 21 százalékos mínuszban jár februárban.

A kriptopiaci rali megakadt, de van ok az optimizmusra

Ugyan a bitcoin a kriptopiac legszélesebb körben ismert szereplője, nem szabad a szektor mögöttes trendjeit sem elhanyagolni, ha a szegmens egészségét nézzük. 

A kriptopiac egyik legnagyobb vállalati propellere a Michael Saylor-féle Microstrategy például januárban is folytatta már hosszú hónapok óta szakadatlan bitcoinhalmozási dömpingjét, a nemrég a Nasdaq 100-ba is belépő tokentrezor 23 ezer bitcoinra tett szert az év első hónapjában, 471 ezerre növelve ezzel a tarsolyában lévő tokenek számát.

És hasonlóan biztató volt az ETF-piac forgalma is.

A legnagyobb kriptodeviza tőzsdén kereskedett alapjai 10 havi csúcsot jelentő napi forgalmat éltek meg január 23-án, a munkacsoport létrehozásának napján ugyanis 9,5 milliárd dollár volt az ETF-ek forgalma – ennél nagyobb volument mindössze egyetlen nap, március 5-én élt meg a szektor, rámutatva ezzel az intézményi befektetők megugró érdeklődésére.

Az Amerikában jegyzett bitcoin-ETF-ek jelenleg 124 milliárd dollárt tudnak kezelésük alatt, 80 százalékkal többet, mint amennyit a november 5-i választás napján kezeltek.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.