Új hosszú távú stratégiát hirdetett a Richter, amely a következő tíz év fő irányvonalait és a növekedés fókuszpontjait jelöli ki a magyar gyógyszergyártónál.
A Richter 2035 stratégia megalkotását az elmúlt hat évben egy erős termékportfólió és pipeline felépítése előzte meg, melynek során a társaság kulcsképességekre tettek szert a kutatás-fejlesztés, a gyártás és a kereskedelem területén egyaránt, és a vezetői csapat is megújult. A részvényárfolyam eközben megduplázódott, és a Richter által kifizetett osztalék is rekordszintre emelkedett.
A sikertermék, a nyereség jelentős hányadát szállító cariprazine hatóanyagú antipszichotikum szabadalmi védettsége 2029–2030-ban lejár, ez a fontos időpont stratégiai horizonton belülre került, ez is szükségessé tette az új stratégia megalkotását – mondta a 2035-ig szóló terveket ismertető sajtótájékoztatón Orbán Gábor vezérigazgató.
Az új vízióval céljuk az életminőség javítása globálisan, elsősorban a nők és a pszichiátriai betegségekkel küzdők körében. Diverzifikációra törekednek, nem akarnak csak a cariprazine-tól függeni, ahogy korábban sem szerettek volna az orosz piactól függeni, ezért bővítik a termékportfóliót, ezzel együtt arra összpontosítanának, amihez értenek, amiben tapasztalatuk, kompetenciájuk van.
Megfizethető, magas minőségű készítményeket szeretnének lehetőség szerint minél szélesebb pácienskörnek kínálni, az innováció és a megfizethetőség adja a Richter 2035-ig szóló új stratégiájának két tartóoszlopát.
Az innovatív szegmenst a nőgyógyászati problémák kezelésére irányuló kutatások, valamint a neuropszichiátriai molekula kifejlesztése jelenti, míg a megfizethető területen az immunológián túl a mozgószervi, kardiovaszkuláris, diabétesz- és túlsúly kezelésére szolgáló készítmények képezik a fő irányt.
A neuropszichiátria területén már a cariprazine utódját keresik, egy új molekulát szeretnének kifejleszteni, amelyet az amerikai piacra is szeretnének bevezetni, ebben az AbbVie-vel működnek együtt.
Kulcsfontosságú a cégvezető szerint, hogy a jogdíj nélküli üzletágak jövedelmezőségének fel kell zárkóznia a jelenlegi 10 százalékról az iparági átlagot jelentő 20 százalékra. Terveik szerint a következő tízéves időszakban képesek lesznek növekedni és a nem neuropszichiátriai területről (CNS) árbevételüket éves szinten átlagosan 7-8 százalékkal bővíteni, így 2035-re megduplázódhat a tavalyi árbevételük. Ezt egészítik ki a CNS-jogdíjbevételek, valamint a cash flow forgatásából származó bevételek.
Turek Péter, a nőgyógyászati üzletág vezetője arról beszélt, szeretnék megduplázni a szegmens tavalyi, 800 millió eurós bevételét a következő tíz évben. A magyar nagyon erős piacuk, itthoni részesedésük 35 százalékos a nőgyógyászati termékek tekintetében. Elsősorban itt van még tér a további növekedésre.
Jelenleg négy klasszikus terápiás területre összpontosít ebben a szegmensben a Richter, ezek:
Szeretnék az igényeket felmérve újabb területekre kibővíteni a portfóliót originális termékekkel, ebben a tavalyi akvizíciókkal megszerzett kutatói csapatukra is támaszkodhatnak már. Földrajzilag is terjeszkednének, ebben a tekintetben az amerikai piac ugyanis nagyon hangsúlyos.
Kóczián Kristóf, neuropszichiátriai üzletágvezető hangsúlyozta, hogy már a cariprazine utáni időszakra készülnek, és azt a molekulát keresik, amelyet 2030-tól már értékesíteni tud a piacon a Richter, a termék jogdíjbevételeinek lejártát követően ugyanis 800-900 millió dolláros bevételkiesés várható a versenytárs generikus termékek megjelenésével.
A legelőrehaladottabb állapotban lévő molekula már a második fázisú klinikai szakaszban van bipoláris depresszió indikációban, és akár már jövőre a harmadik fázisú szakaszba kerülhet. Ennek alapján reális, hogy a cariprazine szabadalmi védettségének lejáratakor megjelenhet egy új saját fejlesztésű blockbuster készítménnyel a társaság.
A cariprazine ezzel együtt öt évig még jogvédett, értékesítése pedig még felfutóban van, az amerikai értékesítési partner 2025-ben 3,5 milliárd dolláros bevételre számít belőle. Összesen 1,7 millió beteget kezeltek már cariprazine-nal, többségében amerikai pácienseket.
Az üzletág eredményessége mindezek révén „megnyugtatóan pozitív” tartományba kerülhet a stratégiai időtáv végére. A bevételek meghaladhatják azokat a kutatás-fejlesztési költségeket, amelyeket ebbe a szegmensbe invesztál a gyógyszergyártó. Nagy könnyebbség, hogy az AbbVie képében már megvan a fő értékesítési partner a meghatározó amerikai piacra. Legfontosabb piacuk az Egyesült Államok, Európában saját maguk forgalmaznák a saját gyártású neuropszichiátriai készítményeiket.
Kovács Bence general medicine üzletágvezető úgy jellemezte az általa irányított területet, hogy ez adja a Richter megfizethető, könnyen hozzáférhető készítményeit, melyek más gyártók által fejlesztett originális termékek másolásán alapulnak. itt két nagy csapásirány van: a bioszimiláris és a generikus, a fő különbség az, hogy az előbbit nagy, az utóbbit kis méretű molekulákkal lehet végezni.
A CNS területén kevesebb a jogvédettségi lejárat, a véralvadásgátlás és az obezitás területén ellenben nagyszámú szabadalom jár le idén is, ezeket a lehetőségeket szorosan vizsgálják, és elsőként szeretnék meglovagolni ezeket a hullámokat.
A szegmens bevételét stratégiai időtávon megdupláznák, a jelenlegi, 16 százalékos haszonkulcs 20 százalékra növelése mellett. A 2020-as évek végére szeretnék az új termékek arányát 15 százalék fölé vinni.
A legkisebb, biotech üzletág 137 millió euró bevételt termelt 2024-ben, ennek felét egy termék szállította, a fennmaradó részét pedig a bérgyártás adta – ismertette Bogsch Erik üzletágvezető, hozzátéve, hogy a következő másfél évben négy új készítménnyel bővülhet ez a portfólió. A bioszimiláris üzletág 2027-re válhat nyereségessé, 2030-ra 300 millió eurós, 2035-re pedig már 600 millió eurót meghaladó forgalommal számolnak. 2035-ig hét készítményre bővülhet a szegmens originális termékportfóliója, amit további generikus gyógyszerek egészíthetnek ki.
Mindezeket figyelembe véve 2035-re 3,2-3,5 milliárd euró lehet a Richter azon árbevétele, amely a nőgyógyászati, a GenMed és a bioszimiláris üzletágakból jön be, vagyis a CNS hozzájárulása nélkül. Ezt a neuropszichiátria és annak jogdíjbevételei, valamint esetlegesen további akvizíciós hatások egészíthetik ki.
Ez éves szinten 7-8 százalékos növekedés mellett valósulhat meg, ami nem kis vállalás, mivel a piaci átlag 6,5 százalék körül van jelenleg – hangsúlyozta Orbán Gábor.
Az EBIT-marzsot ezzel párhuzamosan a jelenlegi 10-ről 20 százalék fölé növelnék. A jövedelmezőség tekintetében ezzel még nagyobb vállalást tettek, mert a cariprazine jogdíjbevételei egy az egyben a nyereségből esnek majd ki az évtized végétől. A kutatási-fejlesztési kiadásoknak ezeknek a vállalásoknak megfelelően ugyancsak jelentősen növekedniük kell, ezeket a ráfordításokat 2030-ig könnyen biztosítja a cariprazine cash flow-ja, azt követően válik nehezebbé.
Jó hír a vezérigazgató szerint, hogy a Richter éves szinten 200 millió euró feletti alaposztalék kifizetését mindezen paraméterek mellett is vállalni tudja, a stratégiai időtáv első felében pedig akár jelentősebb osztalékemelésre is maradhat tér. Ez annak függvénye, hogy mekkora jogdíjbevétel érkezik be a céghez, és milyen akvizíciós lehetőségek merülnek fel menet közben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.