Donald Trump novemberi választási győzelme után a befektetők hatalmas várakozással tekintettek a közelgő időszak elé, sokan sokféle tétet tettek meg a Trump-trade leple alatt, melynek középpontjában a visszatérő elnöktől várt, amerikai gazdaságot serkentő lépések és a vámok belföldi keresletre gyakorolt, pozitív hatása álltak. Volt azonban egy cég, amely messze nagyobbat nyert mindezen, mint a piaci átlag: a Tesla, melynek fejéről, Elon Muskról kiderült, hogy kvázi saját minisztériumot kap majd, hogy megnyirbálja a fiskális hidrát, és a világ leggazdagabb emberének ilyen szintű politikai szerepvállalása extázisba kergette a befektetőket.
A Tesla-őrület csúcsán, december közepén az elektromos autós vállalat piaci kapitalizációja 1,54 ezermilliárd dollárra, a magyar GDP több mint hétszeresére nőtt, a részvények árfolyama pedig a 480 dollárt is megközelítette, történelmi árfolyamcsúcsot állítva ezzel be a kurzus történetében. A befektetők ugyanis azt remélték, Musk kormányzati szerepvállalása segíthet majd egyengetni az elektromos autók szabályozását és elfogadottságukat Amerikában, illetve az elnök jobbkezeként Musk hatékonyan tud majd lobbizni a robottaxijának mielőbbi engedélyezéséért.
Ezen várakozás azonban nagyon gyorsan elillant, amint Musk valóban megkezdte működését a DOGE, azaz a Department of Government Efficiency élén, mely gyakorlatilag válogatás nélkül kezdte el drasztikusan csökkenteni a kormányzat kiadásait, és rúgott ki több mint 30 ezer szövetségi alkalmazottat. A Tesla brandjére ezeknek a lépéseknek nem kellene hogy közvetlen hatásuk legyen, és jó eséllyel nem is ezen döntései miatt ütik a befektetők a Teslát, hanem Musk közéleti szereplései nyomán,
melyek között egy közfelháborodást kiváltó karlendítés, illetve a német AfD melletti nyilvános kiállás is helyet kap.
Ezek az akciók pedig már látványosan megütötték, nemcsak Musk személyes megítélését Amerikában, de a Tesla európai értékesítését is: januárban az öreg kontinensen feleannyi Teslát adtak el, mint 2024 első hónapjában, annak ellenére, hogy az EV-ek eladása egyébként nőtt. Sőt, a friss adatok azt mutatják, a németországi eladások bődületes,
Mindennek eredményeként a Tesla részvényei 42 százalékot estek a december közepi történelmi csúcs óta, 660 milliárd dolláros léket ütve a vállalat piaci kapitalizációjába.
Az elemzők azonban mindennek ellenére bizakodók a papírokkal kapcsolatban: a konszenzusos célár 360 dollár körül húzódik, a vállalatot követő elemzők közül pedig több mint harmincan ajánlják vételre a céget, és csak 13-an adnák el a papírokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.