BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tovább gyengül a forint, egyre közelebb a 405-ös euróárfolyam

A hazai deviza mindkét fontosabb fronton gyengélkedik kedd reggel, ez a trend már napok óta kíséri az árfolyamot. A forintnak a rossz nemzetközi befektetői hangulat sem segít.

Egymást követő hetedik napja gyengélkedik a forint, a hazai deviza mindkét fontosabb fronton a lélektani határok felett kezdte a keddi napot, és egyelőre nem látszik, hogy mi állítaná meg a drasztikus lendületűnek ugyan nem nevezhető, de azért egyértelműen észlelhető csúszást a lejtőn. A forint az euróval szemben 0,2 százalékkal 403,6-ig gyengült kedden kora reggel, a dollár ellenében 0,32 százalékos a napi mínusz, 373,5-en áll a zöldhasú keresztje.

50,Eur,Euro,€,Bank,Note,Standing,On,Top,Of, forint, euróárfolyam
Gyengélkedik a forint / Fotó: Shutterstock

Gyenge formában a forint, de drasztikusnak nem nevezhető az esés

A forint elmúlt napokban látott értékvesztését kifejezetten rossz nemzetközi befektetői hangulat kísérte gyakorlatilag folyamatosan, a befektetők Donald Trump múlt heti, legfrissebb vámfenyegetéseinek hatására ismét elkezdték nagy léptékben csökkenteni a kockázati kitettségüket, hogy védekezzenek a visszatérő elnök szeszélyes gazdaságpolitikájának kiszámíthatatlan következményeivel szemben. Trump legújabb vámfenyegetése az autóipart érinti, és a jelenlegi tervek szerint április 2-án, szerdán lépnének életbe – mindennek hatása pedig nem csak az érintett vállalatok, de a teljes globális tőkepiac gyakorlatilag minden sarkában megjelent az elmúlt napokban.

A forint számára ez a befektetői riadalom azért érdekes, 

mert ha a nemzetközi tőke a biztos vételt keresi, azt nem a forint piacán találja meg, hanem sokkal inkább az arany, a dollár vagy éppen az amerikai államkötvények körében. Ez eladói nyomás alá helyezi a forintot, lefelé nyomva a kereszteket, lassan, de biztosan erodálva a devizánk értékét, pont, ahogy ezt az elmúlt napokban látjuk.

Kifejezetten érdekes aspektusa a devizapiaci iránykeresésnek, hogy a nagy devizák, így az euró-dollár keresztje gyakorlatilag ugyanott jár, mint öt napja, ahogy a DXY dollárindex is mindössze 0,02 százalékkal mozdult el felfelé ugyanebben az időszakban, míg az ezeknél sokkal bizonytalanabb tétel, a forint árfolyama 0,5 százalékkal került lejjebb a dollárral, és 0,51 százalékkal csúszott meg az euróval szemben. 

 

Ha egy hónapra tekintünk vissza, akkor nagyobb mozgást látunk, a dollárral szemben 3,8 százalékos pluszban jár még mindig a forint, az euró ellenében gyakorlatilag ugyanott áll a kereszt, ahol március elsején volt, az euró-dollár viszont jelentősen elmozdult március során, 1,04-ről 1,08-ra menetelt a kereszt, ez több mint 4 százalékos felértékelődés a közös deviza oldalán.

A forint számára a ma 11 órakor érkező eurózónás adatcsokor lehet igazán érdekes, melyből megismerjük a monetáris unió előzetes inflációs adatait, valamint a térség munkaerőpiaci dinamikájába is betekintést nyerhetünk. A maginfláció terén azt várják az elemzők, hogy a ráta 2,6 százalékról 2,5 százalékra csökkenhetett februárról márciusra, míg a tágabb kosár áremelkedése 2,4 százalékról 2,2 százalékra csökkenhetett tavasz elejére.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.