Az áprilisi hozameső elől a biztonságos eszközökbe menekültek az európai befektetők az LSEG Lipper friss alapkezelői jelentése szerint. Az alacsony kockázatú befektetések taroltak az alapkezelői piacon.
A vámháborús fejlemények okozta piaci bizonytalanság, valamint az Egyesült Államok első negyedéves gyenge teljesítménye miatt az IMF jelentősen visszavágta a világgazdaság idei növekedési kilátásait, a korábbi 3,3 helyett már csupán 2,8 százalékos bővülést prognosztizálva.
A tőkepiacokat múlt hónapban is megemelkedett volatilitás jellemezte, ebben a környezetben a biztonságosabb eszközökhöz fordultak, növelve készpénzkitettségüket, miközben kitáraztak amerikai részvényeikből. A kockázatvállalóbbak számára pedig az európai részvények jelentettek alternatívát múlt hónapban.
Minderre kiemelkedő alapkezelői forgalom mellett került sor. Az ügyfelek a márciusi összeg tízszeresét, 57,9 milliárd eurót fektettek különböző befektetési alapokba. Idén ennél csak februárban volt nagyobb kereslet az alapokra, akkor 76,9 milliárdos tételt táraztak be a kontinens megtakarítói.
A hónap során a befektetők mottója: „a készpénz a király” volt, a legnagyobb tételben ugyanis az alacsony rizikójú és likvid pénzpiaci alapokat vásárolták, összesen 54,9 milliárd euró értékben.
A részvényalapokból kereken 15 milliárd eurót vásároltak, vegyes portfóliók pedig további 8,4 milliárd euró friss megtakarítást szívtak fel.
Az előbbieknél kisebb méretű ingatlanalapokba 1,14 milliárd eurónyi tőke, az árupiaci termékekbe 550 millió euró, az alternatív alapokba pedig 130 millió euró érkezett.
A kötvényalapok a meredeken emelkedő hozamgörbe ellenére nem kellettek az európaiaknak, ezekből 23,2 milliárd eurót váltottak vissza, éles kontrasztban a márciusi nagybevásárlással.
A fő kategóriákon belül, a legvonzóbb termékek az eurós pénzpiaci alapok voltak 39,1 milliárd eurós értékesítéssel, mögöttük a globális részvényalapok futottak be 11,7 milliárd euróval, a harmadik helyre pedig az amerikai pénzpiaci alapok érkeztek meg 9,4 milliárd eurós friss tőkét bevonzva.
Az év első harmadában ezzel már 187,6 milliárd eurót fektettek a kontinensen bejegyzett befektetési alapokba.
A befektetési szolgáltatók közül ezúttal is a BlackRock volt a legnépszerűbb 15 milliárd eurós friss ügyfélpénzzel, megelőzve a 11,7 milliárd eurós forgalmat bonyolító belga KBC csoportot. A harmadik legkedveltebb szolgáltató pedig a Vanguard volt az alapjaiba beérkező 6,6 milliárd euróval.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.