BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Köröket ver a bitcoin az etherre, bődületes a különbség a két kriptodeviza idei teljesítménye közt

A két legnagyobb kriptodeviza idei árfolyam-alakulásai között gyakorlatilag nem is lehetne élesebb a kontraszt. Míg a bitcoin csúcsról csúcsra ugrik, addig az ethereum csak a 60 százalékos mínuszát tudja farigcsálni, ennek hátterében pedig számos okot fel lehet fedezni. Az ether friss trendjei ugyanakkor adnak okot a bizakodásra.

Hatalmas mértékben felülteljesíti a bitcoin az ethert az idén, a legnagyobb és a kettes számú kriptodeviza 2025 elejétől vett teljesítménye között jelenleg közel 40 százalékpont a különbözet, ez pedig az még az idei trendeket tekintve is nagy szakadéknak tekinthető. 

FRANCE-ILLUSTRATION-MARCH-2025, bitcoin, ether, ethereum, kriptopiac, kriptodeviza, árfolyam,
A bitcoin és az ether viaskodását gyakorlatilag nem is lehet versenynek nevezni / Fotó: Hans Lucas via AFP

A bitcoin csúcsról csúcsra ugrik, az ether keresi önmagát

Az elmúlt hetek egyértelműen a bitcoin hatalmas ralijáról szóltak, az eredeti kriptoeszköz egy hosszabb, többhetes alulteljesítés után hatalmas menetelésbe kezdett a vámháborús feszültségek csillapodásával párhuzamosan, és az április végi mélyponthoz mérten több mint 40 százalékot száguldott felfelé egyetlen hónap leforgása alatt. A bitcoin árfolyama jelenleg 17 százalékkal jár az évkezdéskor látott szint felett, és a vámháborús pánik gödrének alján sem volt gyakorlatilag egyszer sem 20 százaléknál nagyobb mínuszban. 

Az ether árfolyamára tekintve azt látni, hogy míg a kettes számú kriptodeviza mozgásainak irányai nagyjából lekövetik a bitcoin árfolyamának trendjeit, az ether kilengései amplitúdóban sokkal nagyobbak, mint amit a bitcoin produkál – érdekesség, hogy a bitcoin árfolyamán gyakorlatilag ugyanezt az együttmozgást lehet felfedezni , csak éppen a nagy amerikai tőzsdeindexek relációjában. Ez vezetett oda is, hogy a token köröket verjen az idén mind az amerikai részvénypiacra, mind a defenzív portfóliókra, és a nagy, favorit vételek közül egyedül az arany tudta felülteljesíteni, mégpedig meglepően kicsi különbséggel.

Csakhogy ez az amplitúdó-különbözet egyelőre édeskevés az ethernek, még a nullára korrigáláshoz is: az ether ugyanis idei mélypontján közel 60 százalékos értékvesztésben volt az év elejétől mérve, és ugyan innen egyértelműen nagyot tudott javítani, még jelenleg is 21 százalékos mínuszban jár az idén.

Miért maradt ennyire le az ether a bitcoin mögött?

Az ether alulteljesítése mögött az elemzők szerint több ok is meghúzódik, ezek közül legtöbben azt emelik ki, hogy ugyan az ether a második legnagyobb kriptodevizának tekinthető jelenleg a piacon, spekulatív kitettsége és mivolta ennek ellenére is sokkal nagyobb, mint a bitcoinnak, így még a kockázatvállalási hajlandóság növekedésével együtt is sokkal később indul meg felé a tőke, mint még például a relatíve kisebb bizonytalansággal övezett bitcoin felé is, ez pedig könnyedén kifoghatja a szelet a token vitorlájából. 

A szakértők arra is felhívják a figyelmet, hogy az ether a bitcoinnál csak sokkal kisebb mértékben részesül a kriptopiacon a tavaly év eleje óta egyre nagyobb mértékben megjelenő intézményi tőkéből is: ugyanis míg a bitcoin ETF-jeibe valósággal ömlik a pénz, lévén a kezdeti 50 milliárdos tőkeállomány másfél év alatt háromszorosára nőtt, 

addig az ether alapjai, melyek tavaly nyáron indultak el Amerikában 8,8 milliárdos kezelt tőkével, jelenleg már csak 7,8 milliárd dollárt tudnak a kezelésük alatt 

a TheBlock adatai szerint, egyértelműen kedvezőtlen tőkeáramlásról téve ezzel tanúbizonyságot. 

Az intézményi tőke távol maradása a szakértők szerint például annak is köszönhető, hogy 

  • míg a bitcoin egymaga adja a kriptopiac teljes kapitalizációjának több mint 60 százalékát a CoinGecko adatai szerint,
  •  addig az ether mindössze 8,7 százalékot tudhat magának ebből a 3,5 ezermilliárd dolláros tortából, 

felvetve ezzel mind likviditási, mind árfolyam-stabilitási kérdéseket egyaránt. 

Hogyan tovább az ether piacán?

Ugyan a kriptodevizáknak nincs olyan intézményesült célárrendszere, mint a részvényeknek, a VG Kriptofókusz című podcastjében Benesóczky Balázs, az SPB Befektetési Zrt. portfóliókezelője úgy fogalmazott, szerinte az ötezer dollár körüli jegyzés reális lehet az ethernél, ami a jelenlegi szintekhez mérten árfolyamduplázást jelentene a kettes számú kriptodeviza számára. 

A szakértő a beszélgetés során arra is kitért, az ether megindulása, melyre az elmúlt hetek 50 százalékos ralija már a részét képezte, azt is jelentheti, hogy egyre közelebb kerülünk az altszezon kezdetéhez, ami magával hozná a kisebb tokenek felülteljesítését, a kriptopiac bitcoinon túli felívelését is. 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.