BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Két befektetés is köröket vert a defenzív részvényportfóliókra - így lehetett a legjobban átvészelni a vámháborús szakadásokat

Több okból is különleges volt az idei tőkepiaci vérfürdő, ezek együttese miatt a defenzív szektorok közül nem mindegyik tudta átvészelni a hullámverést, sőt, az egyik szegmens a legrosszabbul teljesítő szektorok közé csúszott. A defenzív részvényportfólió az S&P 500-at ugyanakkor lenyomta.

Hatalmas izgalmakat élhettek át a globális tőkepiaci befektetők az év első felében, a vámháborús rettegés április elején rég nem látott csapást mért a részvény- és kötvénypiacokra egyaránt. Aki az amerikai tőzsdeindexekbe fektette a pénzét az év elején, jelenleg dollárban mérve nagyjából ugyanott tart, a zöldhasú beszakadása miatt azonban a devizaárfolyamon már méretes veszteségeket lehetett elkönyvelni. És minden fájdalomtól a defenzív portfólió sem védte meg teljes egészében a befektetőket.

Stock,Market,Chart,For,Forex,Trading,Graph,On,World,Map, defenzív, részvény, piac, tőzsde,
A defenzív portfólió jobb döntés volt, mint a növekedési, de volt két még ennél is sokkal jobb vétel / Fotó: Shutterstock

Azt már a Világgazdaság egy korábbi cikkében megvizsgálta, részvényben, aranyban vagy bitcoinban volt-e a legjobb döntés kiülni a végtelenül hektikus tőkepiaci csapkodást, és egyértelműen meglepő eredmény született. A hullámok ismételt, de a jelenlegi állapot szerint mindössze egyetlen napig tartó felcsapása után nézzük most meg, mennyire bizonyult hatékonynak a defenzív portfólió az idei pánikban, mely a tankönyv szerint a globális lassulás és a részvénypiaci süllyedés esetén nyújthat menedéket a befektetőknek a tőkepiacokon.

Melyek a defenzív szektorok, és miért pont azok?

A befektetési szakértők az amerikai tőzsdén alapvetően három szektor cégeinek részvényeit sorolják a defenzív ernyő alá: 

  • a közüzemi cégeket, 
  • az egészségügyben érintett cégeket, 
  • illetve az alapvető fogyasztási cikkeket gyártó vállalatokat. 

A mögöttes logika az, hogy azok a cégek, melyek olyan termékeket gyártanak vagy szolgáltatásokat nyújtanak, melyekre még a legnagyobb gazdasági válság, tőkepiaci felfordulás vagy geopolitikai bizonytalanság esetén is szükség van, azoknak az értékesítési mutatói, eredményei nem fognak változni csak azért, mert a világ körülöttük a feje tetejére áll, ezért részvényeik is megúszhatják a szakadást, és a befektetők számára még a nehézségek ellenére is tudják hozni a megszokott eredményeket, tudják fizetni osztalékaikat – szemben például a növekedési részvényekkel, melyek általában magasabb szorzók mellett forognak, egy-egy gazdasági visszaesés esetén gyorsan csökkenhetnek növekedési kilátásaik, így villámgyorsan eladói nyomás alá kerülhetnek. 

Hogy teljesítettek a defenzív szektorok az idén?

A három, hagyományosan defenzívnek vett szektor idei teljesítménye viszont nem tűnik ennyire egyértelműen pánikállónak: a közüzemi szektor és a tartós fogyasztási cikkek indexe ugyan szép nyerőben van január elejétől számítva, így azoknak a befektetőknek, akik az év elején szálltak be, segíthetett átvészelni a tágabb piaci szakadást. Az egészségügyi szektor azonban már nem fest ennyire jól, 5 százalék körüli idei mínuszával alulteljesíti nem csak a tágabb piacot, de még a hagyományosan is magas árazottság mellett forgó technológiai részvényeket is.

 

Ennek hátterében az állhat, hogy Donald Trump az elmúlt hónapokban nemcsak a vámokkal ijesztett rá a piacokra, hanem azt is előirányozta, hogy csökkenteni szeretné az Amerikában értékesített gyógyszerek árait, mégpedig drasztikusan, hogy segíthesse az amerikaik orvossághoz jutását. Ez természetesen nagyot ronthatna az érintett cégek eredményein, átfogó pesszimizmust okozva ezzel a szektorban, látványos eladói nyomást alá helyezve ezzel a cégeket. Külön érdekes, hogy az S&P 500 szektorai közül egyetlen, a diszkrecionális, azaz nem létfontosságú fogyasztási cikkek szektora mutatott az idén rosszabb teljesítményt, mint az egészségügy

Volt jobb vétel a piacon a defenzív szektoroknál? Nem is egy!

Aki a defenzív portfólióépítés irányába tekintett az év elején, az jó eséllyel nemcsak egyetlen szektor ETF-jét vette meg, hanem olyan befektetési alapokat keresett, melyek tömörítették a defenzív szektoroknak való kitettségüket egy lepel alatt, mint például az Invesco idevágó ETF-je, mely a felemás defenzív árfolyam-alakulások miatt 3,6 százalékos pluszt termelt az idén – többet, mint a hagyományos S&P 500, mégis nagyságrendekkel kevesebbet, mint az arany, mely időtlen idők óta az első számú menedékeszközként ismert a befektetők körében.

 

A nemesfém közel 30 százalékos profitot csinált azoknak a befektetőknek, akik az idei év elején vettek fel benne pozíciót, és a hozamok visszatekintve sem rosszak, 

az elmúlt 12 hónapban 42 százalékot lehetett ugyanis az arannyal keresni, az elmúlt öt évben pedig már közel 100 százalékot.

Az arany azonban nem az egyetlen eszköz az idén, amely köröket vert az amerikai részvénypiacra: a bitcoin hasonló nyertese a 2025-ös piaci bonyodalmaknak – egy csavarral.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.