Távolról sem lehetett unatkozni a tőkepiacokon az év első felében, az év eleji eufóriát rég nem látott intenzitású szakadások követték Donald Trump „felszabadulásnapi” vámjainak április eleji bejelentése után, majd a tavasz végére – legalábbis jelenleg úgy tűnik – talpra állt az amerikai piac, a részvényindexek nullaközelre korrigálták idei veszteségeiket, a jó hír tehát az, hogy aki nem adott el a pánik alján, az dollárban mérve nem vesztett el vagyonokat a vérzivataros idők ellenére sem. De hogy teljesítettek a menedékeszközök ebben az időszakban?
A nagy amerikai tőzsdeindexekkel ellentétben ugyanakkor volt két eszköz is, amivel sokkal jobban lehetett járni az idén:
A bitcoin ugyanakkor nem úgy tette mindezt, ahogy az arany, és ez igenis adhat muníciót a token menedékeszköz szerepe ellen érvelők számára is: a legnagyobb kriptodeviza a két nagy amerikai indexszel együtt szakadt be április elején, a Nasdaqkal gyakorlatilag pontosan ugyanakkora, 20 százalékos gödörbe csúsztak ugyanabban az időben, az S&P ekkor 15 százalék körüli veszteségen ült 2025 elejétől számítva.
A bitcoin brutális volatilitása, mozgásainak a hagyományos tőkepiaccal szemben mért fokozott amplitúdója azonban most kapóra jött a kriptós befektetőknek:
míg az eszközök szinte tandemben indultak meg felfelé a vámháborús félelmek háttérbe húzódásával április második felében,
a tőzsdeindexek „csak” 15-20 százalékpontot tudtak erősödni a mélypontokról, nulla környékére korrigálva idei teljesítményüket, addig a bitcoin egészen hihetetlen, 40 százalékponttal került feljebb a gödör aljáról, 20 százalékos mínuszát 20 százalékos pluszra váltva bő egy hónap leforgása alatt, újabb történelmi csúcsot állítva be ezzel 112 ezer dollár környékén.
Ezt a dinamikát látva különösen érdekes megnézni, hogy a bitcoin hogyan teljesített az arannyal szemben, melynek felértékelődését papírformának lehet tekinteni a jelenlegi környezetben. A nemesfémet azért szeretik a befektetők, mert nem szokása hektikusan mozogni, alacsony a volatilitása, így olyan esetekben is megbízható vétel, amikor a világ éppen a feje tetejére áll körülötte. Az arany ennek megfelelően mozgott az idén, folyamatosan, kisebb kilengésekkel ugyan, de trendszerűen emelkedett az elmúlt öt hónap során, szemben a kockázatosabb vételekkel, melyekkel szemben a pánik csúcspontján volt, hogy 30 százalékpont volt az előnye.
A nemesfém a tőzsdeindexekkel szemben továbbra is bőven vezet,
saját 25 százalékos, jelenlegi idei teljesítménye valóságos szakadékot jelent az indexek nullás mozgásával szemben,
a bitcoin viszont az elmúlt napok bődületes ralijával közel behozta az aranyat, igaz, ehhez az is kellett, hogy a nemesfém kisebb korrekcióba kezdjen idei csúcsáról a vámháborús enyhülés, valamint az orosz–ukrán–amerikai tárgyalások előrehaladásának hírére.
Az idei dinamikákat látva tehát hagyományos menedékeszköznek nem valószínű, hogy érdemes nevezni a bitcoint, az viszont kétségtelen, hogy az idén, legalábbis a jelenlegi állás szerint, jobb vétel volt, mint az amerikai tőzsde nagy indexeinek ETF-jei.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.