BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Mi lesz veled, amerikai dollár? Borzalmas formában van – erre számítanak az elemzők

Az idei év eddigi leggyengébben teljesítő fejlett piaci devizája a zöldhasú. Az elemzők szerint ráadásul az amerikai dollár gyengülése nem ért véget, van benne még pár százalék mínusz.

Hatalmasat zuhant az év eleje óta az amerikai dollárindex, amely a zöldhasú értékét követi a főbb devizák, azaz az euró, a japán jen, a brit font, a kanadai dollár, a svéd korona és a svájci frank kosarával szemben. A Bloomberg adatai szerint több mint 8 százalékkal esett, és minden fejlett ország (G10) devizájával szemben alulteljesített, sőt általában is – a Brent nyersolaj mellett – az év egyik legrosszabbul szereplő eszközosztálya volt.

Dollár /Lira highest since March 31 local elections
Bár sokat gyengült a dollár, azért sokfelé még kapkodnak utána / Fotó: Anadolu via AFP

Az index a technikai és pszichológiai szempontból is kritikus 100-as szint alá süllyedt, 2022 óta nem látott mélypontokat tesztelve.

Az amerikai államadósság gyengíti a dollárt

A befektetőknek minden okuk megvan rá, hogy fedezzék amerikai eszközkitettségüket, mivel a dollár már nem biztonságos menedékként viselkedik, sokkal inkább egy feltörekvő piaci deviza forgatókönyvét követi

– mondta a Yahoo Finance-nak Jayati Bharadwaj, a TD Securities deviza- és makrostratégája.

Bharadwaj a növekvő amerikai államadósságot és a politikai bizonytalanságot tartja a dollárgyengülés fő okának. A Moody’s múlt heti leminősítése már csak hab volt a tortán, amely persze tovább mélyítette a piaci aggodalmakat. Csakúgy mint az amerikai adócsökkentési törvény, amelyet a washingtoni képviselőház csütörtökön szavazott meg.

A törvényjavaslat mind a magánszemélyeket terhelő, mind a társasági jövedelemadó-kulcsok jelentős csökkentését tartalmazza, és az előrejelzések szerint a következő évtizedben 4000 milliárd dollárral növeli az államadósságot. A jogszabályt még a kongresszus másik házának, a szenátusnak is el kell fogadnia.

Van még lefelé egypár százalék 

Mindennek következtében Bharadwaj arra számít, hogy a dollár gyengülése folytatódik, és év végéig további 5 százalékos mínuszt szed össze.

A dollár gyengülése növeli az inflációs nyomást és csökkenti a vásárlóerőt

– ezt már Kevin Gordon, a Charles Schwab vezető befektetési stratégája mondta a Yahoo Finance-nak.

Továbbra is meghatározó marad

A stratégák szerint azonban jelenlegi gyengesége ellenére az amerikai dollár továbbra is meghatározó marad a globális pénzügyekben, mivel a kereskedelmi finanszírozás mintegy 80 százalékát, a globális kötvénykibocsátásnak pedig csaknem felét a zöldhasúban bonyolítják le.

Kevin Gordon a dollár lejtmenetét egyfajta „pozicionálási kiigazításnak” nevezte, amelyet inkább a piaci hangulat és a portfólióváltások, mintsem mélyben munkálkodó folyamatok vezérelnek, különösen a dollár 2011 óta tartó erősödését is figyelembe véve.

A mérleg még mindig a dollár erős túlsúlyát mutatja, méghozzá aránytalanul nagy mértékben 

– mondta.

Bharadwaj is csatlakozott ehhez a véleményhez, és a közelmúltbeli mozgásokat „egészséges újrakalibrálásnak” nevezte. Bár nem számít rá, hogy a dollár elveszíti a koronáját, ám úgy véli, más hercegek és hercegnők is megjelenhetnek a színen.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.