BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Történelmi csúcson a globális részvénypiac, ledolgozta minden vámháborús mínuszát a tőzsde

A vámháború áprilisi berobbanása bődületes mínuszba rántotta a tőzsdéket világszerte, a pánik azonban elült, a korrekció pedig sikeresen végbe is ment. A globális részvénypiac soha nem járt még ilyen magasan.

A rengeteg bizonytalanság és a bődületes áprilisi tőkepiaci szakadások ellenére ismét történelmi csúcsra tudott emelkedni a globális részvénypiac: az MSCI All-Country World Index alakulása alapján elmondható, hogy a piacok immáron magasabban járnak, mint a korábbi, még a vámháború valódi berobbanása előtti, februárban beállított csúcs idején. A mutató ugyanis a létezése során először átlépte a 888 pontot is, felülmúlva ezzel a 887,82 pontos korábbi csúcsot.  

U.S.-NEW YORK-STOCKS-SURGE vállalat cég, részvénypiac, részvény, tőzsde, árfolyam,
Száguldanak a részvénypiacok, történelmi csúcson a globális tőzsdeindex / Fotó: Xinhua via AFP

Soha nem járt még ilyen magasan a globális részvénypiaci mutató

A szakértők szerint a tőkepiacok ismételt csúcsra futása mögött több tényező kedvező együttállása húzódik meg, az elemzők ezek közé sorolják 

  • a vámháború kereszttüzében is váratlanul ellenállónak bizonyuló amerikai gazdaságot,  
  • az amerikai–kínai kereskedelmi feszültségek drasztikus puhulását
  • és a mesterséges intelligenciával foglalkozó cégek első negyedévben mutatott felülteljesítését, ami optimistává tette a befektetőket a további növekedés lehetőségeivel kapcsolatban.

Ulrich Urbahn, a Berenberg vezető stratégája a Bloombergnek elmondta, mindezen tényezők mellett a gyenge dollár szerepét sem szabad alábecsülni az index csúcsdöntésében.

A mesterségesintelligencia-optimizmus, a vártnál ellenállóbb amerikai gazdaság és a csökkenő vámháborús feszültség mellett a dollár jelentős értékvesztésének is szerepe van a raliban, az olcsó dollár ugyanis megemelte a nemzetközi részvények értékét. Azt is fontos látni, hogy a piacok egyre kevésbé félnek attól, hogy Trump valóban véghezviszi nagyszabású vámterveit, ez pedig csökkenti az aggodalmakat

– emelte ki a szakértő.

Az utóbbi komment különösen érdekes, hiszen a vámháború az elmúlt napokban is folytatódott, mégpedig több fronton: Amerika és Kína egymást vádolja a friss kereskedelmi egyezségük felrúgásával, Trump pedig közben 25-ről 50 százalékra emelte az acélimport vámjait, megnehezítve ezzel a kereskedelmet ezen a fronton. Az viszont biztos, hogy a korábban belengetett, messze 100 százalék feletti vámok továbbra sincsenek élesítve a 90 napos vámszünet nyomán, így a valódi csapást tényleg elkerülték egyelőre a piacok. 

 

Az MSCI világindexe idei 5,3 százalékos emelkedésével már történelmi csúcsot tudhat magáénak, a Stoxx Europe és az S&P 500 viszont még nem érte el a rekordjait, mindkét index esetében egyébként nagyjából 2 százaléknyi további emelkedésre van szükség ehhez a jelenlegi szintekről. Az indexek idei teljesítményéből egyébként egyértelműen látszik, hogy az amerikai piac messze lemaradt az európai részvények mögött, egyes szakértők szerint pedig ez a trend akár hosszabb távon is fennmaradhat.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.