Szarka László, az MKB középvállalati divíziójának igazgatója elmondta: nemhogy csökkenteni, de inkább meg kellene emelni az MKB idei terveit, mert bár az év elejéhez képest tavasszal a Covid-19 vírus bezavart, rontotta a bank állományainak bővülését, de később elindult a hitelezés növekedése. Azt tapasztalták, hogy a hiteltermékek árazása csökkent, de a hitelezés kockázatai nőttek. Míg áprilisban az MKB vállalati partnereinek döntő része úgy gondolta, hogy jelentős és kedvezőtlen hatása lesz a koronavírus-járvány a cége üzletmenetére, júliusban már csak mintegy 60 százalékuk gondolta ezt.
Szarka László kiemelte:
Fel kell azonban készülni arra, mi lesz a moratórium után, milyen kockázatok jelentkezhetnek majd. Az MKB üzleti terveit nemhogy mérsékelni kellene, hanem sokkal inkább növelni – emelte ki az MKB divíziója vezetője.
Fotó: Móricz-Sabján Simon / VG
Nagy Róbert, a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. vezérigazgató-helyettese elmondta: a Garantiqa pont a kereskedelmi bankokkal ellentétesen működik, amikor a bankok behúzzák a féket, a garanciacég épp akkor növeli meg jelentősen üzleti tevékenységét. Az elindított Krízis garanciaprogram igen népszerű, sikeres a hazai pénzintézetek között, annak 500 milliárd forintos állami viszontgarancia keretét vélhetően teljesen kihasználják majd a hitelintézetek.
Jelezte:
Ehhez az is hozzájárulhat, hogy a cég garancia-díjai is csökkentek az elmúlt időszakban – tette hozzá Nagy Róbert.
Fetter István, a CIB Bank kisvállalkozások divíziójának vezetője elmondta: a magyar piacon bőséges a kínálat mind a hitel-, mind a garanciatermékeket nézve, a bankok saját hiteltermékeit jól kiegészíti a megnövekedett kockázatok ellensúlyozására a Garantiqa Krízis Garanciaprogram. A Garantiqával közvetlen IT-kapcsolata van a CIB-nek, a szerződéskötés digitálisan, teljesen papírmentesen történik. A CIB részt vesz az Eximbank programjaiban is, itt elsősorban a Kárenyhítő Hitelprogram és Hitelfedezeti Program iránt nagy az érdeklődés.