Turizmus

A félpénzes időszak után is jöhet még rosszabb

Budapesten szeptemberben eltűnt a tavalyi vendégéjszakák 96 százaléka, a főváros turisztikai mutatói a repülőtérivel párhuzamosan lenullázódtak.

Megfelezte a kereskedelmi szálláshelyek első kilenchavi bevételét a pandémia, és még nincs vége a tragikus évnek, a novemberi és decemberi előfoglalások alapján semmi jóra nem számíthatnak a piaci szereplők.

A járvány második hulláma miatt a karácsonyi és a szilveszteri időszak sem tervezhető, csak a remény maradt, hogy ha nem romlik a helyzet, és nem lesz szükség további korlátozó intézkedésekre, az utolsó pillanatban még beindulhatnak az ünnepi időszakra szóló foglalások

– összegezte a helyzetet a Világgazdaságnak Flesch Tamás, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke.

A Központi Statisztikai Hivatal legutóbbi gyorsjelentése szerint szeptemberben 59 százalékkal csökkent a vendégéjszakák száma, noha a mélypontot jelentő áprilisinál tizenötször erősebb volt a forgalom. A belföldi szálláshelyi eredmények 16,2 százalékkal maradtak el a tavaly szeptemberitől, ami egyértelműen a céges rendezvények és az ősszel máskor szívesen utazó idősebb vendégkör hiányának a következménye – mondta a szállodaszövetségi elnök.

Budapesten mindeközben szeptemberben eltűnt a tavalyi vendégéjszakák 96 százaléka, a főváros turisztikai mutatói a repülőtérivel párhuzamosan lenullázódtak.

Flesch Tamás szerint a következő hetekre és hónapokra vonatkozó előfoglalások elmaradása, az ugyancsak otthon maradó külföldiek miatt ismét több hotel vált üzemszünetre, és nemcsak Budapesten, hanem a Balatonnál is.

Fotó: Shutterstock

A fővárosban ismét bezár több olyan étterem, amely külföldi vendégek nélkül nem tud megélni, és nem akarja vagy nem tudja tovább finanszírozni az üresen is költséges nyitvatartást.

Eddig legalább a szobaárak mélyrepülését sikerült elkerülni, az árakat nincs értelme csökkenteni – véli a szállodaszövetségi elnök. Szerinte ugyanakkor veszélyes tendenciát sejtet, hogy megjelentek azok az észszerűtlenül alacsony árajánlatok, amelyekkel az év végi vendéghiány ellen próbálnak tenni vidéki és budapesti hotelek. A jelenlegi járványvezérelt időszakban azonban kevés eszköz van a szállásadók kezében, a biztonsági döntések érthetők, mára szinte mindenkinek van olyan ismerőse, aki elkapta a vírusfertőzést.

A járvány miatti utazási korlátozások következtében a külföldi vendégéjszakák száma az egy évvel korábbitól 91 százalékkal maradt el, és az összes vendégéjszaka 88 százalékát szeptemberben már a belföldiek tették ki a kereskedelmi szálláshelyeken. A belföldi vendégéjszakák száma csak a kempingekben nőtt, méghozzá 33 százalékkal. A legnépszerűbb turisztikai régió szeptemberben is a Balaton volt.

Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége turizmus KSH kereskedelmi szálláshelyek
Kapcsolódó cikkek