Már a nyolcadik helyen szerepelnek a szálláskereséseknél a kutyabarát szolgáltatások, ami jól tükrözi az igények növekedését – erről nyilatkozott nemrég a Szallas.hu sajtószóvivője, Kelemen Lili, aki leszögezte: a kínálat reagált a kereslet fokozódására, hiszen az elmúlt években jelentősen megnőtt a kutyásokat kiszolgáló vállalkozások száma.

Family,Traveling,With,Golden,Retriever,Dog.,Father,,Children,,Pet,And
A kutyatulajdonosok kétharmada mindig a kutyájával utazik.
Fotó: Shutterstock

 

Egyre nagyobb biznisz az állatbarát turizmus itthon

Egy friss felmérés szerint a magyarországi háztartások 71 százalékában tartanak kutyát vagy macskát, sok helyen mindkettőt. Jellemzően kutyás nemzet vagyunk, miután a háztartások 56 százalékában kutya él, 37 százalékában pedig macska.

Az állatbarát turizmus hazai lehetőségeiről, a piaci tendenciákról Hornyák-Schmidt Zsófiával és Máté Krisztiánnal beszélgettünk a VG Óperencia podcast legfrissebb epizódjában.

Mint elhangzott, a növekvő üzleti lehetőségre a magyarországi szállásadók és vendéglátósok közül is sokan felfigyeltek, egyre többen látnak benne jó üzletet – méltán. Ma már több mint 300 szálláshely és csaknem 600 vendéglátóhely kapta meg a minősített kutyabarát védjegyet, amire 2016 óta lehet jelentkezni.

A kutyatulajdonosok kétharmada mindig, 20 százalékuk pedig általában a kutyájával utazik. 

A gazdák fele évente több alkalommal is útnak indul belföldön, 14 százalékuk havonta, minden ötödik viszont akár havonta több alkalommal is – állapította meg a Kutyabarathelyek.hu és a Szallas.hu közös felmérése még a koronavírus-járvány előtt.

Minsk,,Belarus.,Jul,2022.,Dog,Friendly,Sign,On,The,Entrance
Fotó: Shutterstock

Az elmúlt három évben 

  • megnőtt a kutyatartók száma, 
  • a kutyabarát helyek, 
  • állatbarát szállások, 
  • éttermek, 
  • attrakciók 
  • és szolgáltatások iránt pedig növekvő igény mutatkozik. 

A kutyabarát turizmus és vendéglátás hálás terület, a kutyás vendég jó vendég, és még akkor is kutyabarát helyet választ, ha egyedül indul útnak – mutatott rá az összefüggésekre Máté Krisztián. Szerinte aki kizárja a kutyás vendégeket a szolgáltatásból, önként mond le egy óriási vendégkörről így vagy úgy.

Mennyit kérnek az állatért a kutyabarát szállásokon?

Nagyon változó az árazás, van olyan hely is, ahová díjmentesen vihető kutya és macska is.

Jellemzően 5-10 ezer forintot kérnek el egy éjszakáért kutyánként a szállásadók, 

szűrni inkább méret alapján szoktak a vendégfogadók.

Állatbarát szállást vagy vendéglátóhelyet üzemeltetni bonyolultabbnak tűnhet, mint amilyen valójában, a szolgáltatás általában teljesen problémamentes, a szükségszerű takarítás költségét pedig fedezi a felár.

Cute,Chihuahua,Dog,Near,Blue,Suitcase,In,Room.,Pet,Friendly
Egyre több légitársaság teszi állatbaráttá az utazási feltételeket.
Fotó: Shutterstock

„A kutyával érkező turisták a különböző vendéglátóhelyek mellett egyre többször és egyre nagyobb számban keresik az aktív pihenési, sportolási lehetőségeket állattal, és azokat a látványosságokat, múzeumokat, várakat például, ahová betérhetnek kutyával is” – összegezte a piaci trendet Hornyák-Schmidt Zsófia.

A légitársaságok közül is egyre többen nyitnak a kutyával utazók felé, 

de nagyok a különbségek árazásban és a szállítási feltételekben is. Már négy-öt olyan európai légitársaság van például, amely a kis- és közepes méretű kutyákat is felengedi a fedélzetre – persze a jegyárai borsosak. 

Néhány tudnivaló az állattal utazóknak:

  • belföldön és külföldön egyaránt kötelező okmány az oltási könyv vagy a kisállatútlevél.
  • A KRESZ szerint a kutya rakománynak számít, ezért az autóban rögzített bokszban, illetve ráccsal vagy hálóval leválasztott csomagtérben, hámját speciálisan kutyák számára készült biztonsági övvel rögzítve szállítható biztonságosan.
  • Vonatra szájkosár és póráz szükséges, kistestű kutyákat szállítóbokszban, szájkosár nélkül is lehet utaztatni.
  • A vonatok szabályozása azonban az állatok méretétől függően eltérő, helyjegyköteles vonatokon csak hordozóeszközben szállíthatók. Külön jegyet vagy bérletet csak a szállítóboksz nélkül, vagyis pórázon vezetett kutyák számára kell vásárolni.
  • Élő állatok csak a másodosztályú kocsikban utazhatnak, gazdánként maximum ketten.
  • Távolsági buszokon zárt, kézipoggyász méretű hordozóeszközben utasonként egy kutya szállítható.
  • Járművenként egyszerre csak egy, szállítóeszköz nélküli állat engedélyezett szájkosárral és pórázzal, értük viteldíjat is fizetni kell.
  • Higiéniai okokból a wellnessrészlegbe állatokat sehol nem engednek be. 

A témában a teljes beszélgetést itt lehet meghallgatni: