BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Big bang plusz

Az Európai Bizottság szerint akár tíz országgal is lezárhatók a csatlakozási tárgyalások 2002 végéig, és ebben az esetben tartható lesz a taggá válásukra kitűzött 2004-es határidő -- erősítette meg a tavaly decemberben Nizzában megfogalmazott bővítési menetrendet a napokban Günter Verheugen.
2001.11.26., hétfő 00:00

A múlt héten az EU belga elnöksége is határozottan a "road map" betartása mellett foglalt állást, ily módon kívánva lecsillapítani a francia diplomácia vezetője által a tagjelölt országokban és az unióban is kavart vihart. Hubert Védrine ugyanis felvetette, hogy ha az EU egyszerre tíz tagjelölt országot is hajlandó lenne befogadni, akkor már a fennmaradó két tagjelöltet -- Romániát és Bulgáriát -- sem biztos, hogy ki kellene hagyni az ily módon lényegében egyetlenné váló első bővítési körből.
A tíz országot magában foglaló "big bang" megoldás előtérbe kerülését is éppen csak megemészteni próbáló élenjáró tagjelöltek, köztük Magyarország számára ez a "big bang plusz" megoldás -- érthetően -- még súlyosabb pofon lenne. Egy ilyen forgatókönyv még messzebbre tolná ki a csatlakozás dátumát, hiszen a felkészülésben leginkább előrehaladott államok hozzájuk képest nagyon súlyos elmaradásokkal küszködő országokat lennének kénytelenek bevárni. Elemzők szerint már Lengyelország -- politikai szempontok miatt egyre inkább eldöntött ténynek tekinthető -- első körös tagsága is fél-egy évvel késleltetheti Magyarország és néhány más kisebb állam belépését.
Ebben a helyzetben nem meglepő, hogy a cseh, a lengyel és a magyar diplomácia egyaránt elutasítóan nyilatkozott a francia felvetésről. Wlodzimierz Cimoszewicz lengyel külügyminiszter irreálisnak minősítette Védrine ötletét; cseh kollégája, Jan Kavan pedig (a maga számára is) megnyugtatólag aláhúzta: egyelőre nem látja jelét annak, hogy az EU valóban felül kívánná bírálni politikai alapon a differenciálás elvét. A leggyakorlatiasabb választ azonban a magyar külügyminiszter fogalmazta meg: Martonyi János szerint a 10 vagy 12 ország egyidejű belépéséről szóló "gondolatkísérletek" helyett inkább a felkészülésre és a tárgyalásokra kell összpontosítani.

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.