Ritka alkalom, hogy két kiemelkedő tekintélyű nemzetközi szervezet - a Nemzetközi Valutaalap és az OECD - szinte egy időben hozta nyilvánosságra Magyarországra vonatkozó elemzését, illetve ajánlásait. Talán nem meglepő, hogy a két intézet értékelése összecseng: amellett, hogy elismerik a magyar gazdaság felzárkózásban mutatott teljesítményét, mindketten az erős bérkiáramlást, az államháztartási kiadások elszaladását és a romló versenyképességet tartják ma a legfőbb veszélynek.
A félelmek nem alaptalanok.
Az áprilisi választások igencsak belezavartak a romló külső feltételek miatt amúgy sem kedvező képbe. A tulajdonképpen már tavaly beindult béremelési hullám a választások előtt példátlan méreteket öltött, és az új kormány ígéreteinek megfelelően az év második felében sem lankad. Ez egyfelől érthető, hiszen a közszférában történelmi lemaradást kell behozni, az uniós szinthez való fokozatos felzárkózás pedig természetes folyamat. Más kérdés, hogy a jelenlegi globális lassulás közepette ez így felelőtlen lépés, és semmi mással nem magyarázható, csak a választási harcban részt vevő pártok rövid távú érdekeivel. Bár ennek egyelőre még nincs meggyőző jele, a növekvő bérek a forint erősödésével párosulva középtávon valóban a versenyképesség romlásához vezethetnek.
A választások másik kézzelfogható hatása az államháztartás helyzetének drámai romlása. A kampány során a világon mindenütt meglódulnak a költségvetési kiadások, különösen, ha ilyen szoros befutóra van esély, mint nálunk volt. Azt azonban már nem lehet megmagyarázni, hogy a távozó kormánypárt a veresége után miért folytatta tovább a felelőtlen osztogatást: egyedül májusban az éves deficit az egész évre tervezettnek a 18 százalékával nőtt. Nyilvánvaló, hogy a hatalom megszerzése érdekében túlzott ígéreteket tevő MSZP is végrehajtja 100 napos programját, ami tovább rontja a helyzetet.
A magyar gazdaság érdeke most az, hogy a politikai indulatok helyébe mihamarabb visszatérjen a józanság. Nem kell újabb Bokros-csomaggal riogatni, hiszen a helyzet korántsem olyan rossz, mint 1995 tavaszán volt. Arra azonban igenis szükség van, hogy a felelőtlen osztogatást felváltsa a realitásokból kiinduló, takarékos gazdaságpolitika. Amíg nem túl drága oda visszatérni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.