Sok új, jelentős gazdasági információ, nagyobb meglepetések nélkül - így összegezhető az elmúlt héten napvilágot látott számok eredménye. Az Európai Unió, illetve Magyarország első negyedéves GDP-növekedésére egyaránt igaz, hogy kicsivel a
piaci várakozások alatti volt. (A magyar gazdasági növekedésről lásd cikkünket az 1. és 4. oldalon.) Az Európai Unió és a 12 tagú eurózóna GDP-je egyaránt 0,2 százalékkal haladta meg 2001 utolsó három hónapjának termelési szintjét.
A bővülést elsősorban az export magára találása okozta, ami bizonyíték lehet a világgazdasági konjunktúra lassú visszatértére. Továbbra is gyengélkedik viszont a beruházási teljesítmény, most éppen 0,7 százalékkal volt kisebb, mint az előző negyedévben, folytatva az előző négy időszak hagyományait. A vártnál alacsonyabb GDP-növekedés mellett valószínűleg a kapacitásbővítések elmaradása is hozzájárult ahhoz, hogy az Európai Bizottság - ebben a hónapban már másodszor - módosította a GDP-növekedésre vonatkozó előrejelzéseit: a fellendülés üteme lassabb a vártnál, ezért a második negyedévben 0,3-0,6, a harmadikban pedig 0,7-1,0 százalékos lesz a negyedéves bővülés - mondják a bizottsági szakértők. Az egyelőre bizonytalan, hogy a magyar gazdaságot miként érinti az unió gazdaságának (vártnál lassabb) magára találása.
Míg az unióban és az Egyesült Államokban a héten várható újabb munkanélküliségi adat, addig a magyar mutató szerdán jelent meg. Az idén február-áprilisban 5,7 százalékos munkanélküliséget mért a KSH. Egy hónappal korábban a mutató háromhavi átlaga 5,8 százalék volt, vagyis újra csökkenés figyelhető meg a ráta alakulásának trendjében. A munkanélküliség ősszel volt történelmi mélypontján, 5,5 százalékos értékkel, majd lassú növekedés következett be. A csökkenés azt jelenti, hogy a munkanélküliség 0,2 százalékponttal alacsonyabb, mint egy évvel korábban.
Ezen a héten a külső egyensúlyról kaphatunk újabb adatokat. Az utóbbi időben egymásnak kissé ellentmondó folyó fizetési, illetve külkereskedelmi mérleg számai egyaránt megjelennek, előbbit éppen ma hozza nyilvánosságra a Magyar Nemzeti Bank. Az ipar áprilisi teljesítményéről szóló adatokat szerdán azért várhatja a szokásosnál nagyobb érdeklődéssel a piac, mert márciusban kellemes meglepetést okozott a másfél éve stagnáló szektor. Ha most is érdemleges növekedés lesz megfigyelhető, talán a fellendülés első jeleinek lehetünk szemtanúi. (MI)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.