A jelzáloglevél-alapú, állami kamattámogatásos lakáshitelek esetében a fix kamatozású, azaz ötéves kamatperiódusú hitelek kamatát kormányrendelet maximalizálja. E szerint 6 százaléknál nem kerülhet többe a hitel az ügyfeleknek, azaz a kamat és a kezelési költség együttesen ezt nem haladhatja meg. A pénzintézetek jelenleg ezen a szinten nyújtják a támogatott kölcsöneiket, így nem is emelhetnek.
Az általános állampapír-piaci hozamemelkedés és az ahhoz igazodó hozamú jelzáloglevél-kibocsátás ugyan a dráguló források miatt csökkenti a bankok nyereségét, azonban eddig is extraprofitra tettek szert ezen az üzletágon, tehát bőven van még tartalékuk. Az állami támogatás a kibocsátott jelzáloglevél kamatához igazodik, annál 2 százalékponttal több, de legfeljebb 10 százalékpont lehet. Jelenleg ezt a 10 százalékpontot kapják a jelzáloglevél-alapú hiteleik után a bankok, a dráguló kibocsátás (és esetleg növekvő jelzáloglevél-kamatok) után tehát ennél már nem fognak többhöz hozzájutni. Ugyanakkor bőven 10 százalék fölé kellene nőni a hozamoknak (15 százalék körülire) ahhoz, hogy a pénzintézeteknek már problémát jelentsen a finanszírozhatóság, a maximalizált hitelkamatok miatt.
Változtatni az évente vagy félévente változó kamatozású jelzáloghiteleknél tudnának, itt ugyanis nincs a kormányrendeletben beszabályozva a felső határ. Ugyancsak tartalékok vannak még a kiegészítő kamattámogatású lakáshitelek esetében, hiszen ezeknél is legfeljebb 6 százalékba kerülhet a kölcsön az ügyfélnek, de a bankok az erős verseny miatt jóval alá mentek a korlátnak, és 4,4-5,5 százalék között kínálják a kiegészítő kamattámogatású kölcsöneiket. Ezekhez tehát hozzányúlhatnának, de a közeljövőben biztos nem fognak. A verseny ugyanis nagyon erős, az ügyfél pedig igen árérzékeny. Összehasonlítja a havi törlesztőrészleteket, és gondosan kiválasztja, hogy kivel szerződjön tíz vagy akár húsz évre.
Arra már a nagyon nehézkesen mozduló bankok is rájöttek, hogy a következő évek sikerágazata a lakáshitelezés lesz, és ezen belül a támogatott kölcsönök állnak az élen. Így azok a pénzintézetek, amelyeknek nincs saját jelzálogbankjuk, vagy az FHB Földhitel- és Jelzálogbankkal, vagy a HVB Jelzálogbankkal kötnek szerződést, és ezeknek a termékeit kínálják. A piac meghatározó szereplője az OTP Bank és annak jelzálogbankja, vele valójában csak az FHB (partnerbankjaival együtt) tud versenyezni. Egyik sem kockáztatja meg, hogy a rövid távú hozammozgások gyors lereagálása miatt hosszú távú üzletek vándoroljanak el tőle. Erre nincs is szükség, hiszen a rövid távú hektikus hozammozgások hosszú távon nem biztos, hogy veszélyeztetik az üzletet. A kamatok tehát egyelőre maradnak, legfeljebb a bankok tesznek zsebre valamivel kisebb profitot.
Kérdés lehet még a pénzintézetek saját forrású, nem támogatott lakáshiteleinek kamata. Ezeket a támogatott kölcsönök olcsó volta és az erős verseny húzta lefelé. Öszszességében azonban a banki lakáshitel-portfólióban nem meghatározó mennyiségről van szó. Ezeknél a pénzintézetek ugyan emelhetnek, de valószínűbb, hogy a verseny miatt itt is inkább kivárnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.