A magyar és a svéd félnek is rugalmasnak kell lennie a Gripen vadászgépek bérleti szerződésének módosítását célzó tárgyalásokon, mert mindketten az eredményes megállapodásban érdekeltek. A Honvédelmi Minisztérium - az ellenzék bírálatát kiváltva - olyan gépeket szeretne, amelyek precíziós fegyverekkel vannak felszerelve, légi utántöltésük is megoldható, s kezdeményezték a törlesztés újraütemezését is. Csakhogy a magyar lehetőségek korlátozottak. Ha nincs eredmény, marad az eredeti - a tárca által kedvezőtlenebbnek ítélt - megállapodás. Márpedig az érvényes szerződésből nehéz lenne kihátrálni.
Rugalmasan kell kezelniük a magyar igényeket a svédeknek is. Bár a gépekből a svéd légierő már hadrendbe állított 204 darabot, s a Dél-afrikai Köztársaság is rendelt 28-at, a NATO-tagállamok közül Magyarország az első, amely a Gripenek mellett tette le a voksát. Ezzel a Saab kihívást intézett a szövetségben favorit gyártókkal szemben. Azóta előrehaladott tárgyalások folynak Csehországgal, s a nyáron Lengyelország is ajánlatot kért, de a svédek most aligha engedhetik meg maguknak, hogy kockára tegyék az együttműködést az első, NATO-n belüli megrendelővel.
Erre nem is utal semmi, a svéd fél egy hónappal az első informális egyeztetés után jelezte: teljesítik a magyar igényeket. Keményebb tárgyalásokat igényelhet az ár kérdése. Juhász Ferenc honvédelmi miniszter szerint ez legfeljebb 10-15 százalékkal lehet magasabb az eredeti 108 milliárd forintos értéknél, de elhangzott már ennél nagyobb szám is. A hangsúly tehát a pénzen lehet, kérdés, a kormány mennyit hajlandó áldozni a pluszképességekre, s a svédek mennyit engednek a - magyar lehetőségek szempontjából kritikus - elkövetkező egy-két év törlesztőrészleteiből.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.