BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kamatban a megváltás?

2002.12.12., csütörtök 00:00

Egyre többen kizárólag a kamatcsökkentésben látják a forint erőssége okozta problémáik megoldását. Az utóbbi időben a gazdasági szereplők szinte kivétel nélkül felelevenítették hiányos közgazdaságtani ismereteiket, melynek eredményeképp a köztudatba szinte kirobbanthatatlanul beépült az összefüggés: az alacsonyabb kamat gyengíti a helyi devizát, jelen esetben szegény forintunkat. Így nem csoda, hogy az utóbbi hetekben az MNB vált az első számú közellenséggé.

Kíváncsi vagyok, mi történne, ha a központi bank karácsonyi ajándék gyanánt - és hogy mérsékelje a jegybankelnök elleni kirohanások számát és hevességét, vagy éppen tanulság szolgáltatása végett - végrehajtana egy kamatcsökkentést. Korántsem biztos, hogy gyengítené ezáltal a forintot. Ha a külföldi befektetők ebből arra következtetnének, hogy lesz folytatás, akkor erősödne a spekuláció és így a forint is. Azaz épp ellenkező hatást váltana ki. Ez persze csak egy gondolatkísérlet, mivel egy jól működő központi bank nem enged a politikai, vállalati nyomásnak, és puszta leckéztetés céljából sem változtat kamatain.

Az infláció szempontjából ugyanakkor az MNB nyugodtan csökkenthetne kamatot, hiszen a kamattranszmisszió csak fogalmi szinten ismert Magyarországon, a gyakorlatban egyelőre nem igazán működik. A multik és a hazai nagyvállalatok jelentős része nem forintban van eladósodva, a hazai kis- és közepes vállalatok pedig kis tőkeáttétellel működnek, ezért a beruházásokat aligha serkentené a monetáris lazítás. A keresleti oldal esetében szintén nem sok vizet zavarna az alacsonyabb kamat. A bankok csak vonakodva módosítják saját kamataikat, a jelek szerint a fogyasztók pedig még 30 százalék feletti fogyasztási hiteleket is igénybe vesznek, míg a lakáshitelek államilag támogatottak.

Az egyetlen haszna a kamatcsökkentésnek az lenne, hogy olcsóbban lehetne finanszírozni az államháztartást, ami azonban valószínűleg nem érdekli a vállalati szektort.

A jegybankot kritizálóknak most tehát inkább azért kellene szorítani, hogy ne legyen kamatcsökkentés. Mert ha lesz, és a forint nem gyengül, a vállalatok beruházásai pedig nem nőnek, akkor új célpontot kell keresni, és nem árt elgondolkodni a legutóbbi bérmegállapodásokon sem.

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.