Szerdán a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe közel négy esztendő után újból tízezer pont fölé kapaszkodott. Az, aki tavaly nyáron vagy 2001 végén vásárolt a BUX öszszetételének megfelelő pakettet, joggal dörzsölheti a markát. Ilyenek azonban kevesen lehetnek.
A spekulánsok ugyanis egy-egy jó vételre koncentrálnak, s rövid távon igyekeznek hasznot húzni a kurzus változásából. Bizonyos esetekben nekik az árak esése is profitot hozhat.
A hosszabb távon gondolkodók viszont egyenletesen osztják szét a pénzüket a megfelelőnek ítélt befektetési formák közt, hogy így csökkentsék a különféle termékek áringadozásából adódó kockázatot. A tőzsdeindex egy nagy és likvid piacon ehhez a stratégiához közelít, hiszen a legtöbbet forgó papírok ára alapján kalkulálják.
A magyar BUX a kellően szétaprózott (diverzifikált) befektetési csomagtól fényévekre van. Négy papír (Matáv, Mol, OTP Bank, Richter) az index 91 százalékát adja, ami híven tükrözi a kis magyar piac korlátait: érdemi érdeklődés csupán néhány részvény iránt van.
Ez viszont azt jelenti, hogy az index emelkedése lényegében e kvartett szereplésétől függ, szemben a nemritkán több száz cég teljesítményét visszatükröző, nemzetközileg ismert mutatókkal. Így azoknak a befektetőknek, akik vagyonukat felosztották a különböző kötvények, részvények, ingatlanok, műtárgyak között, szintén szerény a tízezres szint elérésének jelentősége. Számukra a fellendülés tartóssága a lényeges.
Az öt számjegy csak lelki okokból fontos. Kellő publicitást kapva ugyanis kevéssé informált, rövid távon gondolkodó kisbefektetőket invitálhat a magyar piacra, ami a likviditás emelkedésével járhat. Csakhogy ők - a gyenge makrogazdasági helyzetet nézve - alighanem rajtavesztenek lelkesedésükön.
Mert ahogy a sarki zöldséges is tudja: drágán eladni kell, nem pedig venni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.