Ilonka Boldizsár - A Magyar Pékszövetség elnöke
A túlélés a tét
"Rettenetesen nehéz helyzetbe kerülnek azok a pékségek, amelyek a novemberi gázáremelés többletköltségeit nem tudják továbbhárítani. A közepes méretű sütőipari üzemek havi gázszámlája eddig kétmillió forintra rúgott, és ez mostantól csaknem 400 ezer forinttal nő. Egyes vállalkozásoknak már sikerült 8-10 százalékkal emelni átadási áraikat, de az országos drágulás késik. Számításaink szerint a fogyasztói árak akkor igazodnának a jelenlegi termelési költségekhez, ha egy kiló fehér kenyér 200-220 forintba kerülne a boltban. Ma azonban csak 130-150 forintos kiskereskedelmi kenyérárakról beszélhetünk. A drágítást leginkább az akadályozza, hogy a többnyire saját sütőipari üzemet is működtető nagy élelmiszer-hálózatok egyelőre ellenállnak. A velük folytatott tárgyalásokon várhatóan november második felében születik eredmény."
Briglovics Gábor - Az ATEL csepeli vállalatcsoport kereskedelmi igazgatója
Romló versenyhelyzet
"Az ATEL Csepel II. kombinált ciklusú gázturbinás erőmű, amely a hazai villamosenergia-termelés mintegy öt százalékát adja. Az idei esztendőt január elején még 1005 forint/gigajoule-os gázárral kezdtük, s december végén 1550 forint/gigajoule-os gázárral fejezzük be. Az elmúlt tíz hónap során elszenvedett három, összességében 55 százalékos földgázáremelés a magyarországi erőművi kapacitások többségében jelentősen csökkentette a villamosenergia-termelés versenyképességét. Nem is csoda, hiszen Magyarországon a beépített áramtermelő kapacitások 57 százaléka földgáztüzelésű. A tüzelőanyag pedig a villamosenergia-termelés legfőbb kiadási tétele, hiszen aránya az összköltségen belül több mint 60 százalék. A versenyképesség romlása még az olyan magas hatásfokú, környezetbarát és tiszta technológiát működtető egységre is igaz, mint amilyen a miénk."
Bodnár György - A Wienerberger Rt. kereskedelmi igazgatója
Árkorrekció decembertől
"A téglagyártás az energiaigényes iparágak közé tartozik, ezért nálunk minden egyes áremelés komoly költségnövelő tényezőt jelent. A novemberi nagyfogyasztói áremeléssel már ott tartunk, hogy 40-50 százalékkal fizetünk többet a földgázért, mint egy évvel ezelőtt, miközben a villamos energia is 10 százalék feletti mértékben drágult. Csak a mostani áremelés éves szinten közel 500 millió forintos pluszkiadást jelent számunkra. Vállalatunk a gázt hatósági áron vásárolja, a versenypiacra még nem lépett ki, mert a szabad kapacitások szűkössége miatt ott nem tudna az igényének megfelelő mennyiségű földgázt beszerezni. A téglánál csak az energiaköltségek emelkedése 15-20 százalékos áremelést indokolna, ám ezt nem tudjuk teljes mértékben érvényesíteni, mert a piac nem bírná el. Marad egy 9 százalékos árkorrekció, amelyet december elsejétől hajtunk végre."
Tolnay Lajos - A Magyar Alumínium Rt. elnöke
Váltás a beszerzésben
"Nincs túl nagy mozgásterünk az energiatakarékosság terén, hiszen az alumíniumgyártás nagyon költségigényes. Társaságunk éppen a magas áramköltségek miatt döntött úgy, hogy 2006-tól technológiát vált. Szakít a nagy áramigényű, elektrolízises alumíniumgyártással, helyette a hulladékátolvasztásos eljárásra áll át, amelyhez tiszta alumíniumtömböt is felhasznál. Az átolvasztás két gáztüzelésű nagyolvasztóban történik, építésükre 1,2 milliárd forintot költöttünk. A novemberi áremelés meglepett minket, hiszen az idén kétszer is drágult a hazai gáz. A Mal Rt. ezért 2006-tól a szabadpiacon, az EMFESZ Rt.-től vásárolja majd a földgázt. Idei gázszámlánk 2,1 milliárd forint lesz, a jövő évi 2,5 milliárd. Utóbbi nemcsak a magasabb tarifa miatt nagyobb az ideinél, hanem azért is, mert 20 ezer tonnával növeljük jövőre a timföldgyártást."
Szikla Zoltán - A Dunapack Rt. vezérigazgatóhelyettese
Tökéletlen a gázpiac is
"Nem tudjuk a termékeinkben érvényesíteni a magasabb gázárakat, azok cégünk eredményét rontják majd. A papírpiac nemzetközi, így nem lehet ráterhelni a hazai események hatását. Társaságunk a szabadpiacon vásárol földgázt, amelyért (és a gáz alapú erőműben előállított hőért együtt) az idén mintegy hárommilliárd forintot fizet. A szabadpiaci beszerzés azonban nem jelenti, hogy számottevően jobb lenne az alkupozíciónk, mint ha közüzemben lennénk. A szabadpiacon vásárlók mozgásterét behatárolja, hogy milyen szerződéseket kötöttek, de nincs is Magyarországon igazi kínálati piac. Az államnak kellene gondoskodnia arról, hogy a gázszállítók versenyezzenek a nagyfogyasztókért. Ehelyett továbbra is olyan gázárképzés van, amely keresztfinanszírozást takar. A Duna-pack már nem kíván visszatérni a közüzembe, de nem is igen tehetné."
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.