Az utóbbi időben havonta látnak napvilágot a 2005-ös üzleti év adatai alapján készült újabb és újabb vállalati ranglisták. A Figyelő árbevétel szerinti 200-as dicsőségtábláját az Üzlettárs magazin 100 legdinamikusabb kis- és középvállalatát felvonultató gyűjteménye követte, most pedig itt a HVG 500-as felsorolása, forgalom és nyereség alapján. Tessék, lehet rágódni azon, melyik cég miért éppen az adott helyre került, mennyit lépett előre vagy csúszott vissza az egy esztendővel korábbi állapothoz képest.
A baj csak az, hogy sokszor hajlamosak vagyunk megragadni ezen a szinten, s nem nézünk a számok mögé. Mert például mit is jelent az, hogy az 500 legnagyobb adózott nyereségű cég a hazai vállalkozások összeredményének 90 százalékát adta? Leginkább azt, hogy a többi, a táblába be nem került, több mint 465 ezer társas vállalkozásnak a maradék 10 százalék jutott. Ha a veszteséges cégekkel nem számolunk, az előbbi arány drámaian, kétharmadosra apad, vagyis a listán kívüli cégek nem egyszerűen kisebb profitot termeltek, hanem sok közülük nagyon komoly veszteséget mutatott ki.
Ezt átgondolva más megvilágításba kerül az is, hogy az 500-ak 30 százalékkal növelték nyereségüket egy esztendő alatt, míg az országos átlag csak 24 százalék volt. Hiszen ha a teljes mennyiség immár 90 százaléka 30 százalékkal emelkedett, a listáról lemaradók összprofitjának több mint 12 százalékkal kellett esnie (!) ahhoz, hogy a teljes átlag 24 százalék legyen! S akkor az inflációról még nem beszéltünk.
Aligha csodálkozhatunk hát, ha a gazdaság dübörgése a listán nem szereplő cégekhez, vagyis a társas vállalkozások 99,9 százalékához nem ért el – ne feledjük: nemhogy most, 2005-ben sem! Kell-e jobb illusztráció a gazdaság kettészakadásáról? A trendek pedig azóta se nagyon változtak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.