A költségvetési prognózis is megjelent, amelyben a Pénzügyminisztérium továbbra is elkötelezettségét fejezte ki az idei hiánycélhoz.
Bár az ipar jól teljesített februárban, a hónapok óta csökkenő rendelésállomány a közelgő visszaesést jelzi. Elsősorban az exportértékesítés talált magára a gyenge téli hónapok után, a belföldi eladásokat csak az energiaellátó szektor tudta érdemben növelni, az is csak a megemelkedett importárak halmozódása miatt. Az előzetes adatoknak megfelelően az ipari termelés februárban 13,2, munkanaphatástól megtisztítva 9,8 százalékkal nőtt – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
Nagyot nőttek éves alapon a hazai keresetek, ez jelentős inflációs veszélyt is hordoz magában. A bruttó keresetek az előző havi 1,5 százalékos csökkenés után februárban 13,4 százalékkal emelkedtek – derült ki a KSH adataiból. Az első hónapok nagy ingadozását a költségvetési szférában ismét másként időzített 13. havi illetménykifizetések okozták, de a februári adatban ennek már csak kis szerepe van. A január–februári reálkereset – 7 százalékos áremelkedés mellett – 1,7 százalékkal csökkent 2007 azonos időszakához képest, míg az előző hónapban 6,8 százalékos volt a visszaesés.
A központi költségvetés pozitívumot – közel 13 milliárd forintnyi szufficitet – halmoz fel a Pénzügyminisztérium számítása szerint áprilisban. Igaz, a társadalombiztosítási alapok hiánya az önkormányzatok nélküli államháztartási egyenleget 13 milliárd forintos deficit közelébe húzza le. Az év első felében az államháztartási hiány a GDP 2,9 százalékára nő, a pénzügyi tárca ugyanakkor nem módosított 4 százalékos év végi várakozásán. Annak ellenére sem, hogy a korábbi 30 milliárd helyett a PM új számítása szerint már 53 milliárd forintot emészt fel az állampapírok hozamemelkedése.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.