BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
sztrájk

Magyarországon négy éve nincs miért sztrájkolni

2014.07.31., csütörtök 05:00

Az utóbbi néhány hétben általános sztrájkba léptek a szerbiai szakszervezetek, Marokkóban három napig nem dolgoztak a postások, de beszüntették a munkát az olasz és a francia vasutasok is. Több régió áramellátás nélkül maradt a DEI állami villamos ipari társaság részleges privatizációja elleni sztrájk következtében Görögországban, és a New York-i Metropolitan Opera énekesei is sztrájkra készülnek. Még egy kínai cipőgyárban is sztrájkolni mertek a dolgozók.

Magyarországon négy éve nincs miért sztrájkolni. Mindenki elégedett a bérével és a munkakörülményekkel. A munkavállalók jelenlegi és jövőbeli helyzete annyira megnyugtatónak látszik, hogy senkinek nem jut eszébe ez a drasztikus lépés. Hogy is nézne az ki, ha egy munkalapú társadalomban tömegek szüntetnék be a munkát? Ugyan egymillió ember keres kevesebbet a létminimumnál, néhány hevenyészett sztrájkbizottság felállításánál nem jutottak messzebbre a szakszervezetek. Persze mit is lehetne várni olyan érdekvédőktől, akik a választások éjszakáján együtt pezsgőznek a kormánypárttal. A BKV és MÁV szakszervezetek mostanában kevésbé aggódnak a vállalatuk gazdasági helyzete és a pulykapénz miatt. „Ha nemleges kormányzati választ kapunk, akkor kénytelenek leszünk erősebb nyomást gyakorolni a döntéshozókra, akár a sztrájk lehetősége is fennállhat” – mondta az egyik szakszervezeti vezető a szociális szférából. A bölcsődei gondozók vagy az óvónők azonban végül nem gyakoroltak nyomást, talán majd legközelebb.

A Fidesznek első dolga volt 2010-ben a sztrájktörvény módosítása. Kizárólag az elégséges szolgáltatás mértékéről kötött megállapodás birtokában lehet sztrájkolni, így pedig nem érdemes, mert teljesen láthatatlan marad. A munkabeszüntetéshez való jog ugyan az alaptörvényben is szerepel, de a munkavállalók inkább a kötelességeikre koncentrálnak. Nem tudom, melyik ország tartja az aktuális munkabéke-rekordot, de ha még egy kicsit kitartanak a dolgozók, előbb-utóbb meglehet a csúcsbeállítás.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.