Az olaj árfolyamának 2014 júliusától a mai napig tartó esése több okra vezethető vissza, melyek között ugyanúgy megtalálhatunk fundamentális és technikai jellemzőket, az erre nyitottabbak pedig összeesküvés-elmélettel is találkozhattak.
Fundamentumok oldalon általában három fő indokkal találkozunk: gyengülő kereslet, stabil kínálat, illetve dollár erősödés. Ezekből a gyengülő kereslet az, amin lehet vitatkozni, hiszen több elemző is kétkedve fogadja ezt a magyarázatot elnézve az Egyesült Államok, az Európai Unió, Kína, valamint Japán gazdasági növekedésének várható alakulásukat. A kínálati oldal stabilitása az OPEC döntése miatt jelenleg szinte kőbevésett, és az USA mennyiségi lazítási (QE) programjának leállítása valamint egy esetleges kamatemelés ígérete mindenképpen erősíti a dollárt.
Technikai oldalról nézve a WTI árfolyamában a 90 dolláros szint letörése majd azt követően a 80 dolláros támasz elesése után már gyülekeztek a viharfelhők, de a novemberi OPEC gyűlésen hozott döntés – miszerint nem változtatnak a kitermelésen – adta meg a kegyelemdöfést az olaj árfolyamának. A következő OPEC-ülés június 5-én várható, és az eddigi Szaúdi nyilatkozatok alapján nem várható csökkentés a kitermelésben.
Jelenleg a WTI olajjal 45 dollár közelében, míg a Brenttel kicsivel 48 dollár alatt kereskednek, ami hatéves mélypont. Az alacsony olajár ugyan kedvező hatással lehet a gazdaságra, hiszen például a szállítmányozás jelentősen olcsóbbá válik a benzin árának csökkenése következtében, illetve a személyes fogyasztásnak is lökést adhat, ez azonban nem mindenre hat egységesen.
Az olajexportáló országoknak például egyáltalán nem mindegy, hogy kivitelükön mekkora profitot tesznek zsebre. Oroszország, Norvégia, Venezuela már most is szenved. Az OPEC fejének tekintett Szaúd-Arábia viszont az alacsony kitermelési árának köszönhetően még sokáig elbírja a nyomott olajárat, hiszen ahogy már többször hangoztatta is, piacot akar szerezni/védeni, vagy más szóval a piacról akarja kiszorítani a konkurenciát. Az USA például a Baker Hughes felmérése szerint már csökkentette is az olajfúró kapacitását, hiszen több kút is kénytelen volt leállni, mert nem bírta tovább fedezni a változó költségeket. Nagy valószínűség szerint nem Amerika volt az egyetlen – és közel sem az utolsó – a kapacitások csökkentésében.
Fontos tudni, hogy a médiában sokszor hangoztatott indok téves, amely szerint Oroszország térdre kényszerítése áll az olajesés mögött. Az egyik legfontosabb tényező, mely megbolygatta az energiapiacot az, hogy 2014-ben az Egyesült Államok engedélyezte az olajexportot, ez a palaolaj-technológia felfutása miatt könnyen megváltoztathatja az általunk is ismert energiatérképet a kínálati oldal bővülésével. A kínálati oldal bővülése árlenyomó hatással bír a kereslet stagnálása mellett, a tőzsde pedig a jövőt árazza. A jelenlegi árfolyamot nem az oroszok miatt érte el a fekete arany, de tény, hogy kapóra jött a nyugati világnak, és ezért nem is tett semmit ennek lassításáért. Sőt, az elemzők többsége abban is egyetért, hogy bár leállt az amerikai program, a jelenlegi olajárfolyamok továbbra is gazdaságélénkítő hatással bírnak.
Igaz, hogy a kitermelhető kőolaj mennyisége csökken, azonban a mélyebben található palaolaj készletek hatalmasak. A jelenlegi tervek szerint az Amerika palaolaj-kitermelése elérheti majd a napi 12 millió hordót, amelyből egy millió hordó kerülhet exportra. Ezt figyelembe véve a kínálati oldal növekedése a kereslet stagnálásával az árfolyamok tovább csökkenésére adhatnak okot, a helyzet azonban ennyire nem egyértelmű. Bár Szaud-Arábia piacot nyer a jelenlegi árfolyamcsökkenéssel, emellett dollár tízmilliárdokat veszít az alacsony olajárak miatt. Irán a már meglévő szankciói mellett a jelenlegi olajárfolyamot elnézve még nehezebb helyzetbe kerülhet. A Kremlt szintén szankciók sújtják Ukrajna miatt, a drága Szibériai olajkitermelés miatt pedig már egy 60 dolláros olaj is 4-5 százalékkal veti vissza az ország GDP-jét, és ebbe még nincs belekalkulálva a rubel leértékelődése. Norvégia szintén hatalmas veszteséget kell, hogy elkönyveljen olajexportján, Venezuelát pedig akár csődbe is döntheti ez az árfolyam, hiszen exportja 95 százalékát adja a fekete arany. A helyzet azonban változhat: Barack Obama amerikai elnök például egyik interjújában már arra próbálja figyelmezteti alakosságot, hogy az olaj és ezzel együtt az üzemanyagárak nem lesznek mindig ennyire alacsonyak.
Az amerikai palaolaj-kitermelés akkor lehet jövedelmező a jelenlegi technológiai szint mellett, ha a WTI olaj árfolyama 70 dollár feletti szinteken van. Mivel Amerika a palaolaj kitermelésével akar függetlenedni a szaúdi kőolajtól, véleményem szerint ez az a szint, amivel az Egyesült Államok elnöke a legszívesebben kalkulálna, hiszen itt már a palaolaj kitermelés is veszteség nélkül fut, illetve még a gazdaság és lakosság számára is könnyebbség a 70-80 dolláros árfolyam a félévvel ezelőtti 100-110-hez képest, de a 70 dolláros olajárral már Moszkva is sokkal szívesebben tervezne.
Az olaj árfolyamának esése még kitarthat ebben a negyedévben, akár a 35 dolláros szintet is érintheti, ezzel azonban könnyen véget érhet a zuhanás. A 35 dolláros szint elérésével egy 65-70 százalékos esést láthatunk, korrekció nélkül. A tőzsdén pedig korrekció mindig van. A jelenlegi zuhanást elnézve egyetlen hír hatására akár 50 dollárig is ugorhatna az árfolyam. Nem kell 80-100 dolláros olajra készülni, de egy 50-60 dollár szint környékén már stabilizálódhat az árfolyam ebben az évben a kínálat bővülése mellett is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.