BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kedvező magyar bizonyítvány

Magyarország makrogazdasági helyzete javult a tavalyi értékelés kiadása óta -- szögezi le az Európai Bizottság jelentése, hozzátéve: a jelenlegi reformfolyamat folytatódása esetén az ország rövid távon képes lehet az uniós piaci versenyben való helytállásra. Egy évvel ezelőtt erre még csak középtávon láttak esélyt a brüsszeli illetékesek.

A gazdasági versenyképesség megítélésének javulása ugyanakkor elmaradt egyes várakozásoktól: mint arról beszámoltunk (VG, 2000. október 27.), az elmúlt hetekben olyan értesülések is napvilágot láttak, miszerint Magyar- és Észtországot már most (nem csak rövid távon) gazdasági szempontból EU-érettnek fogja nyilvánítani a bizottság jelentése.



A magyar gazdaság a most közzétett értékelés szerint jelentős eredményeket ért el a makroökönómiai stabilitás megszilárdítása terén, javult a folyó fizetési mérleg pozíciója és erősödtek a piacgazdaság intézményi alapjai. Folytatódott az infrastruktúra fejlesztése, a vállalatok átszervezése. A dokumentum ugyanakkor figyelmeztet: az árstabilitás megvalósítása lassan halad, a külső versenyképesség megőrzéséhez pedig további költségvetési konszolidációra lesz szükség, főként az egészségügy, a közlekedés és a helyi önkormányzatok területén.



A Koppenhágában kitűzött politikai kritériumokat az ország továbbra is teljesíti, és kedvező az is, hogy folytatódott az államigazgatás modernizációja. A korrupció ugyanakkor továbbra is problémát jelent annak ellenére, hogy több fontos lépés történt a visszaszorítására -- teszik hozzá az értékelés szerzői. A romák beilleszkedését célzó középtávú akcióterv elismerést váltott ki a brüsszeli illetékesektől, akik hangoztatják: a program végrehajtását folyamatosan biztosítani kell annak érdekében, hogy az középtávon érzékelhető eredményeket hozzon.



A jogharmonizáció állását értékelve a bizottság elismeri a magyar kormányzat erőfeszítéseit például a vámszabályok, a belső piacra vonatkozó törvények, a szociálpolitika, valamint a regionális politika intézményi kereteinek kiépítése terén. Egyértelmű elmarasztalást kap ugyanakkor a környezetvédelmi harmonizáció, amelyben a dokumentum szerint kevés haladás történt az eltelt egy év során. A szakminisztérium adminisztratív kapacitását -- a megfelelően képzett szakemberek hiányára és a környezetvédelemmel kapcsolatos hatáskörök elaprózottságára tekintettel -- növelni kell.



Összességében azonban jelentős haladás tapasztalható a közösségi joganyag alkalmazásához szükséges adminisztratív kapacitás kiépítése terén -- írja a jelentés. Újabb lépések történtek az államigazgatási reform irányában, és továbbra is kiemelt figyelmet kap az európai uniós képzés mind az állami szerveknél, mind pedig a bíróságoknál. Az egységes belső piacban való részvételhez szükséges intézmények nagy része létrejött. Mindazonáltal tovább kell erősíteni az adminisztratív és bírói kapacitást olyan területeken, mint például az állami támogatások ellenőrzése, piacfelügyelet, közlekedés, környezetvédelem, állategészségügy és növényvédelem -- javasolja az Európai Bizottság.


Elmarasztalás a környezetvédelemben -- dicséret a makrogazdaságnak Magyarország makrogazdasági helyzete javult a tavalyi értékelés kiadása óta -- szögezi le az Európai Bizottság jelentése, hozzátéve: a jelenlegi reformfolyamat folytatódása esetén az ország rövid távon képes lehet az uniós piaci versenyben való helytállásra. Egy évvel ezelőtt erre még csak középtávon láttak esélyt a brüsszeli illetékesek. VG-összefoglaló-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.