Tovább folytatódott a magánpénztári piac koncentrációja -- derül ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) tájékoztatójából. Az idei első fél évben öt pénztár kezdeményezte beolvadását valamely nagyobb kasszába. Ezzel huszonötre csökkent a tevékenységi engedéllyel rendelkező és működő kasszák száma. Közülük 12 hátterében valamelyik -- zömében külföldi tulajdonú -- bank vagy biztosítótársaság áll. Az önkéntes átlépés lehetőségének lezárultával lassult a taglétszám dinamikus növekedése. Az idei első fél évig 2,093 millió pénztártagot tartott nyilván a felügyelet. A második negyedévben 21 milliárd forint került a nyugdíjkasszákba, hárommilliárddal több, mint az előző negyedévben. A bevételnövekedés a szakemberek szerint kizárólag a létszámgyarapodásnak köszönhető.
A bevétel 4 százaléka, 830 millió forint azonosítatlanul kering a rendszerben. E pénz függő számlán vár arra, hogy kiderüljön: melyik pénztártag számláján a helye. Sok esetben ugyanis a munkáltatók által átutalt pénzt nem kíséri bevallás, így a pénztárkezelő nem tudja eldönteni, kit illet meg a tagdíj. A 20 milliárd forintnyi azonosított bevételből a pénztári szabályok szerint 94 százalék a pénztártagot illeti meg, 5,5 százalékot a pénztár a működési költségek fedezetére könyvel, további 0,5 százalék pedig a likviditási alapot gyarapítja. Az egyéni számlán jóváírt tagdíjforintok zöme a kötelező befizetések alapján került a kasszába, mindössze 4 százalék került a tag számlájára kiegészítő tagdíjbevételként.
Nem volt túl sikeres a második negyedévi befektetési tevékenység. Az e címen elkönyvelt 700 millió forint nettó bevétel igen soványnak bizonyult, mivel az idei első negyedévben ugyanezen a címen 3 milliárd forintot tartottak számon a pénztárak. Ez alapján a második negyedévi bevétel az előző negyedévi összeg egynegyedét sem éri el. A kudarcért a tőzsdei folyamatok a felelősek -- vélik az elemzők. Az eredménytelenséget az értékpapírok után elszámolt veszteségnek tulajdonítják a kasszák. Az idei első fél év végére a GDP 1,2 százalékát tette ki a vagyon értéke, összesen 132 milliárd forintot. Mindez 13 százalékkal több az előző negyedévinél. Ám még annak ellenére is megtépázta a pénztári vagyont a tőzsdei részvényárfolyamok kedvezőtlen alakulása, hogy annak mindössze 13 százalékát fektették a kockázatosabb értékpapírokba. Az állampapírok hozamát "elvitte" a részvények miatti veszteség. Ezért a második negyedévi gyarapodás szinte teljes egészében a tagdíjbevétel-növekedésből keletkezett. A vagyon többi részét -- 2, illetve 3 százalékot -- befektetési jegyekbe, valamint kötvényekbe helyezték a vagyonkezelők. Noha az idén a szabályok lehetővé tették a külhoni befektetéseket, ezzel egyelőre még nem éltek a pénztárak.
Nem változott a befektetési politika az indulás óta: a pénztárak továbbra is állampapírokba fektetik a pénz zömét. A felügyelet felmérése szerint a pénztárak általában nem használták ki a jogszabályok adta kockázatosabb, de nagyobb hozamot termő befektetési lehetőségeket.
Mintegy 25 százalékkal megdrágult a pénztár-üzemeltetés is -- derül ki az adatokból. Az idei második negyedévben ugyanis közel 1,15 milliárd forintot számoltak el működési költségként a pénztárak, ami a tagdíjak 5,8 százalékát tette ki. A jogszabály szerint a befolyó tagdíjak 5,5 százalékát lehet a működési költségekre fordítani. Mivel ennél többe kerül az üzemelés, a többletkiadást az alapítók és támogatók állják.
A legtöbb pénzt az adminisztráció és a nyilvántartási feladatok ellátása emészti fel: a költségek 60 százalékát erre költik a pénztárak. Emellett a költségek 11 százalékát a pénztári garanciadíjra és a felügyeleti díjra adják ki. A tagdíjbevételek növekedésével arányosan nőtt a garanciadíj is. Ugyanakkor a belépési hajrá lezárultával csökkentek a tagszervezéssel foglalkozó ügynöki hálózat működtetési költségei.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.