A közvetlen külföldi tőkebefektetések (FDI -- Foreign Direct Investment) többnyire a határokon átnyúló egyesülések és felvásárlások keretei között mennek végbe. Az idén mintegy négyötödük a fejlett államokba irányul. A legnagyobb fogadó továbbra is Nyugat-Európa, ahová ilyen címen 597 milliárd dollárnak megfelelő összeg áramlik az idén. Ennek döntő hányadát egyetlen megaügylet képviseli, a német Mannesmann-nak a Vodafone AirTouch általi 180 milliárd dolláros átvétele.
A felvásárlásoknak 2001-ben várhatóan további jelentős lökést ad az a német törvénymódosítás, amellyel eltörölték a vállalati tulajdonhányadok adásvételére korábban érvényben tartott adót. Németországba az idén közel 250 milliárd dollárnyi közvetlen tőkebefektetés irányul, ami alig marad el az USA 260 milliárdra becsült megfelelő adatától.
Közép- és Kelet-Európa országaiba ez évben a tavalyinál közel 50 százalékkal több, mintegy 30 milliárd dollárnyi közvetlen tőkebefektetés érkezik. A felfutást az UNCTAD elemzői a fokozódó politikai stabilitással, az alacsonyabb országkockázatokkal és a viszonylag képzett munkaerővel magyarázzák. A célországok között az élen van Magyar-, Cseh-, Lengyel- és Oroszország, ahol a nyugat-európai cégek gyorsan terjeszkednek.
A fejlődő országokba irányuló FDI az idén mintegy 190 milliárd dollár lesz, nagyjából ugyanannyi, mint tavaly. Ennek a viszonylatnak a részesedése 1997 óta folyamatosan és gyors ütemben esik, az idén már csak mintegy 17 százalékkal részesülnek a közvetlen külföldi befektetésekből. Abszolút értékben kifejezve növekedést tudott kimutatni Egyiptom, Tunézia, Irán, Jordánia, Mexikó, Venezuela, Malajzia és Tajvan.
A fejlődők között az FDI két legfontosabb célországa -- Kína és Brazília -- nagyjából ugyanannyi friss tőkéhez jutott az idén, mint egy évvel korábban. Kína esetében azonban a Kereskedelmi Világszervezetbe való küszöbönálló belépés miatt erősen növekedett az érdeklődés az utóbbi időben. A Latin-Amerikába és a karibi térségbe irányuló közvetlen tőkebefektetés esett az idén, ezen belül Argentína esetében nagymértékben. Összességében növekedett az FDI Ázsiában és Afrikában, ez utóbbi kontinensen ugyan csak 10 százalékos bővülést lehetett észlelni, azt is alacsony bázison számítva.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.