A belga menedékjog reformja keretében január 3-ától nem pénzben, hanem természetben gondoskodnak a menedékért folyamodók ellátásáról: segély helyett szállást adnak nekik és élelmezik őket. Azokat, akiknek a kérelmét megtagadják, egyben ki is utasítják az országból, aminek kitoloncolással szereznek érvényt.
Antoine Duquesne belga belügyminiszter tegnap kezdett kétnapos látogatást Szlovákiában, melynek keretében tájékoztatja vendéglátóit az új menedékjog-politikáról. Hasonló információs utat tervez a miniszter Lengyel- és Oroszországba is.
Duquesne felkeresi Kassát és több kelet-szlovákiai cigányfalut, hogy tájékozódjék a visszatelepített romák életkörülményeiről. Brüsszel ennek alapján fogja kidolgozni, milyen módon segíthet Pozsonynak a romák hazai beilleszkedésében. Megtekinti a miniszter a szlovák--ukrán határszakaszt is, amelyet az illegális migráció egyik legporózusabb áteresztőpontjának tartanak. Sor kerül szlovák--belga rendőrségi együttműködési egyezmény aláírására is -- jelentette az Agence Belga. Ennek keretében információcserében és összekötő tisztek kölcsönös kiküldésében állapodnak meg. A vonatkozó elvi megállapodást tavaly nyáron kötötték meg.
A TASR szlovák hírügynökség úgy tudja, hogy Belgium áprilisban valószínűleg feloldja a Szlovákiával szembeni vízumkényszert, amelyet tavaly áprilisban vezetett be, amikor kiderült, hogy az év első három hónapjában 300 szlovákiai roma folyamodott menedékjogért. Nyáron próbaidőre felfüggesztették a kényszert, de újra bevezették, miután a próbaidőben 445 ilyen kérelem futott be. Összesített adatok szerint 1999-ben 1176, 2000-ben 1392 szlovák állampolgár kért Belgiumban menedékjogot, túlnyomó többségük roma volt; 1993--99 között a belga hatóságok mindössze három szlovák állampolgárnak adtak menedékjogot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.