BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Agrártámogatási dömping az APEH-nél

Január első két munkanapján 13-14 milliárd forint agrártámogatást fizetett ki dömpingszerűen az APEH. Az FVM büdzséjét több száz millió forintos késedelmi kamat terheli. A tavalyi kötelezettségek miatt az idei agrárbüdzsé most úgy fogy, hogy az ez évi pénzek elosztásáról szóló tárcarendeletek meg sem jelentek. A sertéságazat támogatások nélkül már csak két hétig bírja.

Január 2-án és 3-án valamennyi olyan agrártámogatást kifizetett az APEH, amely 2000 végéig halmozódott fel -- erősítette meg információinkat a hivatal sajtóosztálya. A szubvenciós igények azért torlódtak, mert az FVM támogatási kasszái jóval a tavalyi év vége előtt, már szeptembertől kiürültek. Az APEH egyelőre titkosnak minősítette, mennyi pénzt utalt ki január elején. Úgy értesültünk, hogy a kifizetett összeg eléri a 13-14 milliárd forintot.
A dömpingszerű kiutalást az is indokolta, hogy ne növekedjen az államot terhelő késedelmi kamat. A jegybanki alapkamat kétszeresének megfelelő "büntetőkamatot" kell ugyanis fizetnie az APEH-nek, ha a jogos szubvenciókat harminc napon túl utalja ki. A támogatások számos esetben 2-3 hónapig is torlódtak a hivatalnál 2000-ben. Ezért szakértők szerint a késedelmi kamat összege 300-400 millió forint körüli lehet a kifizetések csúszása miatt. A kamat zöme az FVM idei büdzséjét csökkenti.
Az APEH most az agrártárca piacra jutási és agrártermelési támogatásait utalta ki. További fizetési kötelezettséget jelentenek azonban a Magyar Államkincstárnál lévő, törlesztetlen beruházási szubvenciók is. Információink szerint a MÁK már több levélben szorgalmazta, hogy az FVM "töltse fel" az idei beruházási számlákat. Úgy tudjuk, ez most fokozatosan megtörténik. Értesüléseink szerint a kincstárnál összességében 16-18 milliárd forintos, tavalyról származó beruházási determináció halmozódott fel. A teljes agrárbüdzsét pedig -- figyelembe véve a mostani APEH-kifizetéseket és az egyéb FVM-es "ígérvényeket" -- legalább 50 milliárdos, múlt évről áthúzódó fizetési kötelezettség terheli (VG, 2000 december 29.). Ez teljes egészében elviszi az idei agrárköltségvetés növekményét (a büdzsé a tavalyi 260 milliárdról 309 milliárd forintra nőtt 2001-ben).
Szakértők egyúttal felhívják a figyelmet arra, hogy a tavalyi determináció miatt az ez évi agrárpénzeket most úgy költi az FVM, hogy idei támogatási rendeleteit még meg sem jelentette. A jogszabályok tervezetei most is készülnek, vagyis az esetek többségében a tárcaközi egyeztetések sem kezdődtek meg. Ugyanakkor szakértők szerint egyes ágazatokban a támogatáshiány január végétől már a piaci egyensúly felborulásához vezethet.
A sertésszektor a szubvenciók meghirdetése nélkül még legfeljebb két hétig bírja -- közölte lapunkkal Zádori László, a Vágóállat és Hús Terméktanács titkára. Hozzátette: az ágazat exportszubvenciót tavaly júliustól, úgynevezett minőségi támogatást szeptembertől nem kapott. Előbbi a WTO-keret, utóbbi a piacra jutási kassza kiürülése miatt szünetelt -- tudtuk meg.
Az export esetében más ágazatok kedvezőbb helyzetben vannak, mert a tavalyi kulcsokat igénybe vehetik, amíg az idei támogatási rendelet meg nem jelenik. A sertésszektorban viszont csak az új jogszabály hoz majd "friss" pénzeket a szubvenciók tavalyi felfüggesztése miatt. A kiszállítók -- figyelembe véve a WTO-korlátokat -- közvetlenül 4,8 milliárd forintot használhatnak fel a sertéskivitelre 2001-ben. Zádori szerint e cégek egyelőre annak reményében vásárolják fel a hízókat, hogy a kiviteli feltételek a hónap végéig napvilágot látnak. További támogatási bizonytalanság viszont már piaci zavarokat okozhat -- szögezte le.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.