A reprezentatív termék- és szolgáltatáskosár alapján számított mutató szerint Budapesten nem egészen feleannyi pénzből lehet megélni, mint New Yorkban. Ez a román vagy a Fülöp-szigeteki fővárossal azonos árszintet jelent. A 133 vizsgált nagyváros közül az egy évvel korábbihoz hasonlóan 2000-ben is Tokió bizonyult a legdrágábbnak -- derül ki a dokumentumból.
A tekintélyes londoni kutatóintézet elemzése ahhoz kíván támpontot nyújtani, hogy a cégek mekkora költségtérítést adjanak a külföldre utazó menedzsereik és azok családtagjai számára. A nyugati életmódhoz kapcsolódó javak elérhetősége emiatt alapvetően meghatározza a rangsorban elfoglalt helyezést: az EIU szakértői szerint így kerülhetett például Belgrád a lista harmadik helyére.
Magyarország, illetve a magyar főváros az elmúlt években több a nemzetközi ár-, illetve bérviszonyokat összehasonlító elemzésben is a legutolsó helyek egyikét foglalta el. A svájci UBS 58 nagyvárost tartalmazó rangsorában Budapest az árakat tekintve csak Bombayt előzte meg. A budapesti nettó átlagkereset pedig a 100 százaléknak tekintett zürichi szinthez képest 6,3, illetve -- vásárlóerő-paritáson -- 13,9 százalékot ért.
Az EIU elemzői rámutatnak: az egységes valuta gyengélkedése következtében az eurózóna nagyvárosaiban az elmúlt 12 hónap során jelentősen csökkent a megélhetés költsége, legalábbis nemzetközi összehasonlításban. Párizs például a nyolcadikról a 26., Bécs pedig a 11.-ről a 38. helyre esett vissza a rangsorban; a valutaunióból kimaradt Nagy-Britannia fővárosának helyezése ezzel szemben lényegében változatlan.
A legnagyobb egyenlőtlenségek Ázsián belül tapasztalhatók -- írja a jelentés. Miközben a világ tíz legdrágább városa közül öt ezen a földrészen található, a tíz legolcsóbb vizsgált metropoliszból is majdnem ugyanennyi -- egészen pontosan négy -- szintén Ázsiában helyezkedik el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.