Novemberi adatok szerint az ipari termelői árak tizenkét hónap alatt 13,4 százalékkal növekedtek. Ez jelentős növekedés októberhez képest, amikor még "csupán" 12,8 százalékos volt a termelői árak emelkedése.
A drágulás ütemének gyorsulása elsősorban a belföldi értékesítések áremelkedésének dinamikájából adódott. Itt 15,1 százalékról 16,2-re növekedett a tizenkét havi árindex. Az 1,1 százalékpontos növekedéshez képest elhanyagolhatónak tekinthető az exportárak drágulásának változása. A kivitel esetében ugyanis 10,3 százalékról 10,4 százalékra növekedett az áremelkedés üteme.
Az infláció szempontjából azonban a belföldi értékesítési ár alakulása az érdekes. Az exportárindex növekedése jó kiviteli volumen mellett akár jót is jelenthet, hiszen arra utal, hogy a magasabb költségeket (vagy a nagyobb külső keresletet) érvényesíteni lehetett az árakban.
A termelői árak növekedésének gyorsulása nem okozott meglepetést az elemzők körében. A 43 százalékos gázáremelés novemberi bevezetése ugyanis már előrevetítette a gyorsulást. A havi szinten 1,5 százalékos drágulásból 0,6 százalékot ez a hatósági intézkedés magyaráz -- mutat rá Nagy Márton, az ING Vagyonkezelő Rt. makroelemzője.
A gázszolgáltatáson kívül szintén jelentős szerepe volt az emelkedésben a kőolaj-feldolgozó ágazatnak, ahol egy hónap alatt 10,1 százalékos növekedést regisztrált a Központi Statisztikai Hivatal.
Örvendetes ugyanakkor, hogy az élelmiszerek belföldi értékesítésének áralakulása több hónapja csökkenő dinamikát mutat. A mostani 0,9 százalékos havi drágulás május óta a legkisebb. A hazai infláció egyik fő felelősének számító termékcsoport esetében megfigyelhető trend azt is jelenti, van rá esély, hogy az élelmiszerárak oldaláról a jövőben kisebb nyomás nehezedjen a fogyasztói árindexre.
A termelői árak dinamikájának alakulásában valószínűleg a november jelentette a csúcsot -- mondja Varga Csaba, a Citibank elemzője. Decemberben már kisebb tizenkét havi drágulást vár az elemző, Így a 2000. évi átlagos termelői árnövekedés 11,5-12 százalék lehet -- mondja az elemző.
Az év utolsó hónapjában az euró erősödése és az olajárak 20 százalék körüli csökkenése igen jót tesz majd a kőolajipar árszínvonalának -- mondja Nagy. Ennek pozitív hatása valószínűleg jóval meg fogja haladni a gázáremelésből decemberre maradó árfelhajtó erőt. Igaz, a 43 százalékos gázáremelés egyes piacokon történő végigvonulása meglehetősen bizonytalan lefutású. Előbb a termelői árakban jelenik meg közvetlenül, majd továbbgyűrűzik az energiaigényes ágazatokba (például az építőanyag-iparba), végül pedig a fogyasztói árakra lesz hatással. Eközben azonban több helyen lenyelhetik a költségnövekedés egy részét a cégek.
Éppen ezért egyelőre nem tudni, hogy a gázáremelés mennyire fog megjelenni a fogyasztói árakban. Az elemzői várakozások erősen szóródnak a 0,1--1,0 százalékpontos tartományban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.