BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gazdasági feltámadás a Balkánon

Akár a 4 százalékot is elérheti a Balkán gazdaságainak átlagos növekedése 2001-ben -- jósolja a Bank Austria és a Bécsi Nemzetközi Összehasonlító Tanulmányok Intézetének (WIIW) most megjelent közös tanulmánya. A szerzők szerint a tavalyi év mérföldkőnek számít a térség fejlődésében, a régió országai lassan magukhoz térnek a koszovói válság okozta sokkból. Különösen a stratégiai befektetők kilátásai kedvezőek. A makrogazdasági egyensúlytalanságok kezelése azonban további reformokat igényel.

Az idei, várhatóan 4 százalékos növekedést az előzetes becslések szerint 3,5 százalékos gazdasági bővülés előzte meg 2000-ben. Noha ezt az 1999-es év 4 százalékos visszaeséséhez kell viszonyítanunk, Marianne Kager, a Bank Austria vezető közgazdásza szerint már mutatkoznak annak jelei, hogy a térség államai megkezdték a felzárkózást Közép-Európa reformországaihoz.
A szerzők a politikai és a gazdasági környezet számos, a növekedésre ösztönzőleg ható változásával magyarázzák derűlátásukat. A politikai irányváltás Jugoszláviában (Szerbiában) és Horvátországban volt a leglátványosabb. A nyugati segélyek és az Európai Unióhoz fűződő egyre szorosabb kapcsolatok mellett a térség államai között erősödő gazdasági együttműködés is elősegíti a felzárkózást.
Horvátország tűnik a térség favoritjának, ami a makrogazdasági mutatókat illeti, ám Kager felhívta a figyelmet Szerbia növekedési potenciáljára. A tanulmány e két állam mellett Albánia, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Macedónia és Románia kilátásait értékelte.
A térségben továbbra is korlátozottak a pénzügyi és portfólióbefektetők lehetőségei a valódi "blue chip" részvények hiánya, a piac átláthatatlansága és egyéb problémák miatt -- hívta fel a figyelmet Willi Hemetsberger, a CA IB befektetési bank vezérigazgatója. A régióban alig akadt piac, mely kiérdemli a tőzsde nevet. Jobb lehetőségek adódnak viszont a stratégiai befektetők számára, tekintettel a megindult nagyprivatizációra, valamint a zöldmezős beruházásokhoz nyújtott nagyvonalú kedvezményekre.
A térség vonzerejét a magas növekedési ütem, a helyreálló árstabilitás és növekvő nyugati részvétel hatására is javuló üzleti klíma jelenti -- mondta Vladimir Gligorov, a tanulmány első számú szerzője. Felhívta ugyanakkor a figyelmet a külső és belső egyensúlytalanság problémájára, valamint az egyes régiókban katasztrofálisan magas munkanélküliségre. Noha a Balkán egyre jobb üzleti lehetőségeket kínál, továbbra is léteznek olyan makrogazdasági problémák, melyek megoldása további reformintézkedéseket kíván -- fogalmazott Gligorov.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.