BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyógyítás jogosítvánnyal

Az egészségügy amortizációs igénye 60-70 milliárd forint, az eszközvisszapótlást az alapellátásban kezdik el -- mondta a Világgazdaságnak Mikola István. Az egészségügyi miniszter a kamarát és a kórházszövetséget kéri föl az intézmények akkreditációjának előkészítésére. E hónap végén újjáalakul az ETT, amely a gyógyszerkísérleteket is szabályozza, s várhatóan akkor változnak a gyógyszerárak.

A gyógyintézmények hatékony gazdálkodásának legnagyobb kerékkötője az amortizáció megoldatlansága -- állítja Mikola István, aki szerint 60-70 milliárd forint az egészségügy eszközvisszapótlásának az igénye. A Pénzügyminisztériummal közösen elkezdték a program előkészítését, elsőként -- várhatóan még az idén -- az alapellátás 5-7 milliárd forint közötti forrásigényét pótolnák. Így érdekeltté tehetnék a háziorvosokat, hogy a kórházba utalás helyett járó betegként gyógyítsák meg a pácienseiket. Ehhez kapcsolódik a kórházak akkreditálásának (milyen gyógykezelésre jogosultak) a terve annak érdekében, hogy a betegeket az állapotuknak megfelelő intézményben lássák el. A különféle beavatkozásokhoz szükséges személyi és a műszerparki feltételek rendszerének, a szakmai alapelveknek a kidolgozására a miniszter a napokban kéri föl a Magyar Orvosi Kamarát és a Magyar Kórházszövetséget.
Mikola a sürgős feladatok között említette az Egészségügyi Tudományos Tanács (ETT) átalakítását, amely a jelenlegi minisztériumi főosztályi struktúrából kikerülve -- a Magyar Tudományos Akadémia mellett -- Vizi E. Szilveszter akadémikus irányításával önállóan működne. Dolga lesz egyebek között a gyógyszerkísérletek etikai szabályozása, s annak meghatározása is, hogy mely gyógyintézményekben folytathatnak kutatásokat. Ez a betegek védelme mellett anyagi érdek is, hiszen jelenleg több kórházban, kontrollálatlanul végeznek gyógyszervizsgálatokat, pedig az OEP-től kapott pénzt kizárólag a betegellátás működési kiadásaira fordíthatnák.
A miniszter újfajta kapcsolatot kíván kialakítani a gyógyszercégekkel. Meg akarja győzni őket a promóciós és reklámköltségek ésszerű felhasználásáról. Arra kéri őket, hogy gazdasági erejüket az ágazat jó kondíciójának megalapozására fordítsák, hiszen az ő érdekük is, hogy az egészségügy kiszámítható és biztos piaci partnerük legyen. Kérdésünkre azt is elmondta: a gyógyszerárak változásáról a múlt év végén aláírt szándéknyilatkozatot -- mivel abban kisebb észrevételeket tettek -- a napokban visszaküldik a cégeknek, s várhatóan e hónap fordulóján kihirdetik az új gyógyszerárakat.
A miniszter arra számít, hogy a költségvetésben elfogadott összeg mellett 10 milliárd forint többletforrást kap a kormányzati bértartalékból, illetve a gazdaság többletbevételeiből. Úgy látja, a bérharc helyett az ágazat teljes körű átalakítása, a feladatokhoz igazított eszköz- és létszámigény kialakítása hozhat érdemi jövedelemjavulást az ágazatban. Azt tapasztalja, hogy ma képtelenség felkészült közgazdászt találni az egészségügyi intézményekbe, a felkínált munkabért hallva még gondolkodni sem hajlandók az együttműködésen. Márpedig az lenne a cél, hogy a menedzsment korszerű közgazdasági elvek szerint, üzemszerűen irányítsa a kórházakat.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.