BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyors az ipari növekedés

Novemberben az ipari termelés volumene az előző év azonos időszakához viszonyítva 13,4 százalékkal nőtt. A szektor motorja továbbra is a főleg exportra teljesítő gépgyártás. Elemzők úgy vélik, tavaly 19 százalékos lehetett az ipar átlagos volumennövekedése, az idén pedig 10-12 százalékos lehet a teljesítményjavulás.

Az előzetes adatok alapján novemberben az előző év azonos időszakához viszonyítva 13,4 százalékkal nőtt az ipari termelés volumene. A szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított adat 12,8 százalék. Az előző hónaphoz képest 0,7 százalékos növekedést regisztrált a Központi Statisztikai Hivatal. A mostani adatok gyakorlatilag megegyeznek a korábban közölt előzetes számokkal.
Továbbra is gyorsabban nő az exportértékesítés, mint a belföldi eladások. A múlt év tizenegyedik hónapjában 22,9, illetve 7,7 százalékos volt a bővülés. Az ipari termelés húzóereje továbbra is a gépipar (32 százalék).
A most közzétett adatok arra utalnak, hogy novemberben nem változott jelentősen az ipari növekedés dinamikája. Az elemzőket sem lepték meg a friss számok, melyek alapján 2000-ben az első tizenegy hónap átlagos termelésbővülése 19 százalékos volt.
A magas átlagos növekedési ütem az év első felének kimagasló ipari teljesítményének köszönhető. A húsz százalék körüli dinamika hirtelen csökkenése azonban nem az ipari teljesítmény gyengüléséről árulkodik. A néhány hónap alatt bekövetkezett hét százalékpontos visszaesést elsősorban az okozta, hogy míg az elmúlt év első felében a viszonyítási alap az orosz válság után alig-alig éledező ipari teljesítmény volt, addig nyártól már egy dinamikusan növekvő gazdaság képezte a tizenkét havi index bázisát.
A mostani teljesítmény még így is igen jónak nevezhető. 2000 egészére Rácz Anikó, a CA IB makroelemzője 18,5, Kovács György, a DG-Bank elemzője 18,8 százalékos volumennövekedést vár. Az idén minden bizonnyal a novemberihez hasonló, kisebb volumenindexekkel találkozhatunk majd. A két elemző egyaránt kicsivel tíz százalék feletti (11-12 százalékos) bővülést prognosztizál.
A KSH most közzétett részletes adataiból az is kiderül, hogy novemberben az előző hónaphoz viszonyítva nőtt a belföldi és csökkent az export-rendelésállomány növekedési dinamikája. Utóbbi hatása nagyobb volt, ezért a teljes rendelésállomány 11,5 százalékkal haladja meg az 1999 novemberében regisztrált szintet. Ugyanez az érték októberben még 18,6 százalék volt.
Az alacsonyabb növekedési ütem sajnos nem sokat árul el arról, hogy mekkora GDP-bővülésre számíthatunk 2001-ben. Az ipari termelés adatai ugyanis nem a hozzáadott értéket veszik számításba, hanem a bruttó termelési értéket. Ezért sok múlik azon, hogy egy adott ipari volumennövekedés mellett mely ágazatok húzzák majd a bővülést.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.