BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hét pályázatbefogadó hely

A megyei FVM-hivatalokból régiónként egy -- nem mindenhol a régióközpont -- lesz a SAPARD-program pályázatbefogadó helye -- értesült a Világgazdaság. A kérdés az, hogy mi lesz az ősszel kialakított regionális vidékfejlesztési irodákkal, illetve a többi, erre a célra bővített FVM-hivatallal.

Hétre csökkentette 26-ról a SAPARD-program pályázatbefogadó helyeinek számát a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM). A 19 megyei FVM-hivatalból régiónként egyet jelöltek ki, amelyek majd a program pályázati rendszerének lebonyolítását végzik, erről már a hivatalok vezetőit is értesítették -- tudta meg a Világgazdaság. Mint arról már beszámoltunk, az Európai Unió úgy vélekedett, hogy egy ilyen kis országban túl sok a 26 pályázatbefogadó hely, hiszen a megyei hivatalok mellett erre a célra hozták létre ősszel a hét irodából álló regionális vidékfejlesztési intézményhálózatot is. Kérdéses, hogy kidobott pénz volt-e a 21 munkatársat foglalkoztató vidékfejlesztési irodák kiépítése, illetve a megyei FVM-hivatalok létszámbővítése (76 főt vettek fel a SAPARD-dal kapcsolatos feladatok ellátására).
Az FVM vidékfejlesztési főosztályának egyetértésével hozta meg a SAPARD Hivatal ezt a döntést, a SAPARD-program szakmai részét a vidékfejlesztési irodák, az adminisztratív részét az FVM-hivatalok végzik majd -- tájékoztatták lapunkat a vidékfejlesztési főosztályon. Részleteket azonban nem árultak el. A Világgazdaság úgy értesült, hogy a hét SAPARD-programmal foglalkozó megyei FVM-hivatalból kettő nem a régióközpontban lesz. Így az észak-alföldi régióban Debrecen helyett Nyíregyházán, a közép-dunántúliban pedig Székesfehérvár helyett Veszprémben lesz a SAPARD-iroda. Ennek a döntésnek igazából Magyarország európai uniós csatlakozása után lesz jelentősége, amikortól nem adható hazai támogatás, így a SAPARD-programból kimaradt 12 FVM-hivatal léte kérdőjeleződik majd meg.
Az FVM tehát már teljesítette az EU egyik elvárását, hogy csökkentsék a pályázatbefogadó helyek számát. A másik nagy hiányosság, a belső dokumentációk, a működési, az ellenőrzési szabályzatok, a stratégiai programok elkészítésének pótlására -- információink szerint -- egy külső tanácsadó céget bízott meg a SAPARD Hivatal. Ettől azt remélik, hogy felgyorsul az akkreditációra való felkészülés. Szerettük volna megkérdezni a részletekről a SAPARD Hivatal vezetőjét, Baintner Ferencet is, ő azonban nem reagált megkeresésünkre.
Tamás Károly közigazgatási államtitkár tegnap úgy nyilatkozott: várhatóan áprilisra elkészül a hivatal a belső önértékeléssel, ekkor kezdődhet el a mintegy két és fél hónapig tartó akkreditáció. A SAPARD-program pályázatait a tervek szerint július elején írják majd ki.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.