BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kedvező európai gazdasági kilátások

Jó esély van rá, hogy Európa ellenálljon az amerikai gazdaság lassulásának, és az euróövezet kamatlábai várhatólag esnek, ha a Fed ismét kamatot csökkentene -- jelentette ki a Reutersnek Alfred Steinherr, az Európai Beruházási Bank fő közgazdásza. Optimistán nyilatkozott Laurent Fabius francia pénzügyminiszter is, utalva a G7 egy hónap múlva kezdődő palermói miniszteri értekezletére, ahol a többieknek először lesz alkalmuk megismerkedni az új amerikai adminisztráció immár hivatalosnak nevezhető nézeteivel.

Az Európai Unió gazdaságának nem kell félnie, hogy számára az amerikai reálgazdaság borús kilátásainak kedvezőtlen hatásai lesznek. Sőt, a "leszállás" különböző eshetőségeit mérlegelő szövegekhez képest Európa előtt virágzó kilátások nyílnak. Az amerikai lassulás hatását Samuel Brittan, a Financial Times rendszeres kommentátora rövid távon még kedvezőnek is tartja Európa szempontjából a dollár viszonylagos értékcsökkenése és az euró felértékelődése miatt, mert az Európai Központi Bank számára megkönnyíti a gazdaság monetáris ösztönzését. Tartós amerikai visszaesés azonban szerinte a bizalom megrendülése és a financiális hatások miatt nagyobb nyomot hagy annál, amit pusztán a külkereskedelmi számokból következtetni lehet.
Ez utóbbiakból indul ki William Drozdiak elemzése, amelyet a Thestar közöl. Rámutat, hogy az egységes piac változtatott a helyzeten, az uniós tagállamok külkereskedelmi forgalmuknak mintegy 80 százalékát egymás között bonyolítják le, és nemzeti jövedelmüknek csak mintegy 2 százaléka származik az Egyesült Államokba irányuló exportból. Európa 2001-ben a viszonylagos stabilitás öble lehet, ahol a növekedési ütem egy évtizede először múlhatja felül az amerikait.
A kedvező kilátásokat tükrözi az euró árfolyamának emelkedése. Ennek köze van az amerikai gazdaság iránti kételyekhez, de annak is, hogy a befektetők jobban bíznak Európa kilátásaiban. Ennek oka az olasz, a francia és a német adócsökkentés, az olaj árának jelentős mérséklődése, sok sikeres cégegyesítés és emberemlékezet óta a legkedvezőbb foglalkoztatási adatok.
A kontinens nagy részét a legutóbbi években elborító eurószklerózis ködét a fogyasztók és az üzletemberek körében elterjedt újszerű tettvágy oszlatta el. Az ünnepeket Német-, Francia- és Olaszországban rekordeladások jellemezték.
Az esetleges világgazdasági zavarok átvészelése szempontjából előnyös, hogy az európai vállalatok eladósodása csekély mértékű. Az európai személyi vagyonnak mindössze 5 százalékára becsülhető részét tartják részvény formájában, míg az USA-ban ez az arány 25 százalék. Ezért az európaiak a részvényárfolyamok esetleges süllyedésekor nem fogják vissza olyan mértékben a kiadásaikat, mint az amerikaiak. A részvénypiacok, a háztartási megtakarítások és a külkereskedelmi hiányok viszonylag normális szinten vannak.
Az Európai Bizottság becslése szerint az idén a növekedés 3,2 százalékos lesz, alig kevesebb, mint a tavalyi 3,5 százalék, amely nyolc éve a legnagyobb volt. A növekedés sokat köszönhet a kivitelnek, amely viszont az euró alacsony árfolyamából profitált. Ezért a vállalatok most aggódnak is a 15 százalékos árfolyam-emelkedés miatt.
Megfigyelők szerint az euróra nehezedő nyomás a múlté, az európai befektetők kezdik kivonni pénzüket az amerikai értékpapírokból. Az európai vállalatok kevésbé érdekeltek amerikai cégek megvásárlásában. A kedvezőbb európai kilátások jól jönnek az itteni amerikai leányvállalatoknak is, akárcsak a gyengülő dollár az Európába exportáló amerikaiaknak.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.