BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kész az EU "kalinyingrádi terve"

Az EU tárgyalásokat kezdeményez Oroszországgal, Lengyelországgal és Litvániával a kalinyingrádi enkláve jövőjéről, tekintettel az unió keleti bővítésére. A most közzétett bizottsági javaslatok között a határőrizetet és -átlépéseket, továbbá a közlekedést és az energetikát érintő intézkedések szerepelnek. kopf

Chris Patten, az Európai Bizottság külügyi illetékese hangoztatta: Kalinyingrád nem válhat Moszkva és a majdani kibővített EU közötti vetélkedés tárgyává. A Lengyelország és Litvánia közé ékelt, közel egymillió lakosú terület számára komoly előnyökkel kecsegtet az unió bővítése, ám ezek kiaknázása, továbbá a felmerülő problémák kezelése együttműködést kíván -- tette hozzá.
A bizottsági javaslat értelmében az idei év első felében elemzést kell készíteni a bővítés Kalinyingrád számára várható kereskedelmi hatásairól. A négy érintett félnek ezenkívül megbeszéléseket kell kezdenie a határőrizet javításáról és a határátlépések gyorsításáról. A "kishatárforgalom" vonatkozásában meg kell vizsgálni az uniós szabályok bevezetésének lehetőségét, gyorsabbá és olcsóbbá kell tenni a vízumkiadást és fontolóra venni, hogy az EU-tagországok konzulátusokat nyissanak az orosz enklávéban.
A Handelsblatt szerint szóba jöhet a Kalinyingrád és az anyaország között közlekedő orosz polgárok tranzitvízumának ingyenessé tétele is, a rendszeresen utazók pedig hosszabb ideig érvényes átutazási engedélyhez is hozzájuthatnának.
Gazdasági téren Brüsszel javasolja egy multimodális szállítási stratégia kidolgozását, és a regionális infrastruktúra-fejlesztési szükségletek feltérképezését. Az oroszországi szállításokra utalt Kalinyingrád majdani energiaellátása tekintetében több lehetséges megoldást kell felvázolni, és napirendre kell tűzni a legfontosabb környezetvédelmi problémák megvitatását is. Meg kell vizsgálni a bővítésnek az EU--orosz halászati egyezményre gyakorolt hatását is -- teszi hozzá a bizottsági anyag.
Chris Patten ma Moszkvába utazik, hogy az orosz féllel ismertesse Brüsszel elképzeléseit. A konkrét tárgyalások azután a két fél közötti partnerségi és együttműködési megállapodás (PCA) keretében folyhatnak, és minden bizonnyal szóba kerülnek majd a májusi EU--orosz csúcstalálkozón is.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.