- A kétéves költségvetés az idén 180,5 milliárd forint összkiadást irányoz elő az ÁPV Rt. részére. Mennyiben teljesíthető ez, és elkészült-e az ehhez igazodó üzleti terv?
- Az ÁPV Rt. idei üzleti tervének első változatai most készülnek, az igazgatóság várhatóan január végén azt tárgyalja meg. A bizonytalansági tényezők miatt a tavalyi évhez hasonlóan ismét többváltozós terv készül. A kiadási előirányzat teljesíthetősége azonban nagyban függ attól, hogy a kormány milyen értékesítéseket támogat, illetve nem. Az előirányzott kiadások fedezéséhez minimum két nagy és több közepes tranzakcióra lenne szükség.
- Az ÁPV Rt. mely nagyobb tranzakciókat tervezi az idén?
- A tavalyról áthúzódó tranzakciók közül elsőként említeném az AH értékesítésének folytatását.
- Milyen technikával? Ismét meghirdetik tőkepiaci kibocsátás keretében, vagy szakmai befektetőnek adják el?
- Erről még nincs döntés. Ezzel meg kell várni a tőkepiaci helyzet alakulását is, nem szeretnénk ugyanis, hogy megismétlődjön a tavalyi helyzet. Meg kell vizsgálni a másik lehetőséget, a szakmai befektető bevonását is, de kérdéses, hogy tartós többségi állami tulajdon mellett hajlandó-e szakmai befektető beszállni a társaságba.
- Milyen eredményt vár az AH-nak a héten záruló zártkörű értékesítésétől?
- A november végéig érvényes jegyzést leadó magánbefektetők köréből sok megkeresés érkezett a tranzakció folytatására. Nem is akartunk a befektetők helyett dönteni. Véleményem szerint a jegyzést leadók jelentős része élni fog a lehetőséggel.
- Az AH-n kívül milyen nagyobb bevételekre számít még az idén a vagyonkezelő?
- Egyebek között számítunk a CD Hungary -- a kormány által is támogatott -- értékesítésére, a Tesco, valamint különféle ingatlanok eladására. Így esetleg például magának a Váltó 4 Rt.-nek, valamint a Hajógyári Sziget Kft.-nek az értékesítésével is számolunk. Idei terveink között szerepel a 13 agrárcég (köztük a Bábolna Rt.) magánosítása, és reményeink szerint lehívja a Budapest Bank 23 százalékát az opcióra jogosult többségi tulajdonos General Electric.
- Mit terveznek az MVM-mel, illetve a Mol állami részvénycsomagjával?
- A Mol és az MVM értékesítése nem szerepel az ÁPV Rt. most készülő idei terveiben. Ezt mindkettőnél szabályozási, illetve -- az ezzel is összefüggő -- árproblémák indokolják. Ezek miatt a Mol esetében nyomott az árfolyam, az MVM-nél pedig jövedelmezőségi gondok vannak. A tavaly még nyereséges társaság az idén 20-40 milliárd forint veszteséggel számol.
- És mi a helyzet a Hungaropharmával, a Maharttal, továbbá a Richterrel?
- A Hungaropharma privatizációs koncepcióját tavaly áprilisban adtuk be a Miniszterelnöki Hivatalba, ám döntés azóta sem született. Kormányhatározatra vár, hogy a Richter részvénycsomagját -- melyre az eladási moratórium az év elején járt le -- értékesíthetjük-e, és ha igen, milyen módszerrel. Ha nem, akkor pedig a vagyonkezelési stratégiáról kell dönteni. A Mahart -- amelynek a törvény értelmében a kisebbségi pakettje értékesíthető -- idei eladásáról még nem határoztunk. Megkezdődött azonban a működéséhez nem szükséges ingatlanjainak az értékesítése.
- Eladó-e a Mahart székháza is?
- Igen, eladó.
- És mi lesz a Malévével? Információink szerint felmerült, hogy nem célszerű a belvárosi székház fenntartása.
- Erről még nincs döntés. Logikusnak látszik azonban, hogy a társaság vezetése is a tevékenységhez közel és ne a belvárosban legyen. A Malév értékesítheti viszont az Atrium Hyattben lévő 50 százalékos részvénycsomagját (a társtulajdonos a Pannonia Szálloda Rt.). Az erről szóló pályázat egyébként a közeljövőben jelenik meg. Az ebből és a székház esetleges eladásából származó bevételek a Malévnél maradnak.
- Tavaly összesen 1,3 milliárd forintnyi kárpótlási jegyet szívtak fel, jóllehet a kárpótlás lezárását 2000 végére ígérték. Ezzel szemben egyes számítások szerint 11-14 milliárdnyi jegy van a piacon. Számíthatnak-e az alanyi kárpótoltak a közeljövőben újabb cserelehetőséggel?
- A kárpótlási jegyeket illetően kettős a helyzet. Egyrészt a felkínált lehetőségekkel -- amikor a tranzakciók során kárpótlási jeggyel lehetett fizetni -- a vevők nem tudtak vagy nem akartak élni. Kérdés, hogy nem tudtak beszerezni nagyobb mennyiséget, vagy az árfolyam (a tőzsdeinél drágábban juthattak hozzá) volt az oka. Ugyanakkor a magánszemélyek érdeklődtek az ÁPV-nél arról, mikor lesz kínálat. Ez az idén is lesz, habár nem várható tömeges csere. Az ugyanis a nagyobb volumenű értékesítések függvénye.
- Mely nagyobb tranzakcióknál lehet számítani kárpótlási jegy-részvény cserére az idén?
- Ezt ma még nem tudom megmondani. A CD Hungarynál biztos nem lesz, ám elképzelhető a Hungaropharmánál.
- Mikorra zárulhat le a Postabank átvilágítása? Mikor történhet meg az értékesítése, és milyen vételáron?
- Az OTP és a Postabank vezetőivel megállapodtunk abban, hogy az ügy lezárásáig nem nyilatkozunk a témáról. Annyit azonban elmondok, hogy az ÁPV Rt. szeretné, ha márciusban lezárulnak a tárgyalások. és a szerződéskötésig jutnánk. Utána még két hatósági aktus -- a pénzügyi felügyelet, illetve a versenyhivatal jóváhagyása -- is hátravan.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.