Megszűnik a Földhitel- és Jelzálogbank (FHB) monopóliuma február elsejétől -- így döntött tegnap a kormány. Vagyis bármelyik jelzálogbank értékesíthet ezután jelzáloglevelet. Át kell gondolni az FHB jövőbeni szerepét, mert elképzelhető, hogy a jelzálog-hitelezés területén úttörő szerepet játszó FHB nem lesz képes versenyhelyzetben kiemelkedően szerepelni -- mondta a kormányülés után Matolcsy György gazdasági miniszter. Egy hónapon belül Stumpf István kancelláriaminiszternek ki kell dolgoznia egy javaslatot az FHB jövőjével kapcsolatban. A jelzáloghitel állami kamattámogatásának mértéke 3-ról 4,5 százalékra nő, és öt helyett 10 évig lehet igénybe venni. A kamattámogatás emelése várhatóan 200 millió forint pluszkiadást jelent a költségvetésnek, mondta Matolcsy.
Emellett február elsejétől több új elemmel egészül ki a lakástámogatási rendszer, amelyek hatására várhatóan egy százalékkal emelkedik a gazdasági növekedés üteme. Ezekre a programokra összesen 21,3 milliárd forintot költhet a Gazdasági Minisztérium (GM). Mint ahogy arról már lapunk többször beszámolt, a múlt év július elsején indult bérlakásprogram két új elemmel bővül. Az önkormányzatok nyugdíjas- és fiatalok számára garzonházak építéséhez is igényelhetnek 70-80 százalékos támogatást. A GM e célra az idén 13,2 milliárd forintot oszthat szét, de ez az összeg bővíthető. Csakúgy, mint tavaly, az idén is az előirányzat 60 százalékáig kötelezettséget vállalhat a tárca a jövő évi keret terhére -- válaszolta kérdésünkre a gazdasági miniszter.
Energiatakarékossági felújítást is támogat februártól az állam, 3 milliárd forinttal. Lakásonként maximum 400 ezer forint igényelhető. A felújítás költségeinek 75 százalékát az önkormányzatoknak és a lakástulajdonosoknak kell fizetniük, de a finanszírozásba a pénzintézetek is beszállhatnak. Új elem a tömbház-rehabilitációs program, amelyre négymilliárd forintot szán a kormány. A helyreállítás költségeit egyharmad-egyharmad arányban kell fizetnie az önkormányzatnak, a lakóknak és az államnak.
A kormány 300 millió forint lakásépítési támogatást ad az Országos Cigány Önkormányzattal együttműködve azokkal a roma családokkal, ahol legalább az egyik szülőnek igazolt jövedelme van, és gyermekeik iskolába járnak. Azokat is támogatja az állam, akiket önhibájukon kívül fenyeget a kilakoltatás veszélye. Erre 700 millió forintot szánnak, a konstrukciót most dolgozza ki a szociális tárca.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.