BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Növekvő szabad pénzforrások

Több szabad pénzforrása volt a lakosság a tavalyi év első felében, mint az egy évvel korábbi időszakban -- állítják a KSH kutatói. Miközben a lakosság jövedelme nominálisan 11 százalékkal nőtt, élelmiszerre és a lakásrezsire fordított kiadás csupán 5 százalékkal emelkedett. A korábbinál több pénzt költöttünk egészségügyre, testápolásra, valamint telefonálásra és közlekedésre.

Mintegy 1-1,5 százalékkal növekedett a lakosság reáljövedelme 2000 első felében az egy évvel korábbi időszakhoz képest -- derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) nemrégiben publikált háztartás-statisztikai közleményéből. Ezen időszak alatt a foglalkoztatottság egy százalékkal bővült. Tavaly sem emelkedett a családi pótlék összege, a szociális jövedelmeknek viszont összességében sikerült megőrizniük reálértéküket. Ugyanakkor a gyermekes családoknak járó adókedvezmények az inflációt meghaladóan növekedtek.
A KSH adatai szerint a tavalyi év első felében nem változott az élelmiszer-fogyasztás mennyisége. A 2000-es év enyhe időjárásának köszönhetően -- reálértéken számítva -- 4 százalékkal kevesebbet költött a lakosság a lakásrezsire -- derül ki a vizsgálatból. Mindezek alapján a kutatók megállapították: több szabad pénzforrása volt a lakosságnak tavaly az első fél évben, mint az egy évvel korábbi időszakban. Miközben ugyanis a jövedelmek nominálisan 11 százalékkal gyarapodtak, a lakásra és élelmiszerre fordított kiadás csupán 5 százalékkal lett több, mint egy évvel korábban.
Nem adott ki több pénzt ruházatra a lakosság tavaly, mint az egy évvel korábbi időszakban, ám 6 százalékkal emelkedett az egészségügyre és testápolásra fordított összege. Továbbá 4-5 százalékkal többet költöttünk közlekedésre és a hírközlési kiadásokra. Folytatódott a telefonhálózat bővülése. Míg 1996-ban a vizsgált családok 48 százalékánál volt csak telefon, tavaly ez az arány már 81 százalékra emelkedett.
A folyó fogyasztásra 2000 első felében egy százalékkal költött többet a lakosság az egy évvel korábbi időszakhoz képest -- derül ki a statisztikából. Fejenként átlagosan havi 9400 forintot fizetett élelmiszerekre egy polgár. A lakásrezsi fejenként havi 6300 forintra -- egy háztartásnak 16 700-ra -- rúgott a tavalyi év első felében. Egyéb cikkekre havonta 12 100 forintot költöttünk fejenként, ami reálértéken számítva 4 százalékos bővülést jelent. Ezen belül a legdinamikusabban a telefonnal, a járművezetéssel, valamint az egészségüggyel és a testápolással kapcsolatos kiadások növekedtek. Telefonhasználatra 1600 forintot költött egy lakos havonta, egy háztartás pedig 4200 forintot "beszélt" el a drótpostán. A telefonos háztartásokban ez az összeg közel ezer forinttal több volt: e családok havonta 5100 forintot fizettek a távbeszélő szolgáltatásért. A telefonhasználattal közel megegyező összeget adott ki fejenként közlekedésre a lakosság havonta: összesen 1800 forintot. Háztartásonként pedig 4800-at költött e célra -- hasonló összeget, mint a telefonkiadásra. Egészségügyre és testápolásra szintén ugyanennyit fizettünk lakosonként.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.