A kínai különleges gazdasági övezetek leglátványosabb városában akarja a hivatalosan be sem jelentett látogató tanulmányozni, miként lehet csillogó gazdasági eredményeket elérni a párt uralmának feladása nélkül. Észak-Korea a kétkedés évei után kezdi észrevenni, hogy Kína a reformokkal kiemelkedett a szegénységből és elmaradottságból -- vélik a Reuters szerint kelet-ázsiai megfigyelők.
Kim tervezett látogatása a tőzsdén és Sanghai Pudong ipari övezetében azt bizonyítja, hogy szabadulni kíván az ötvenes évek szovjet típusú iparától, és új rendszert akar bevezetni. Már járt a városban 1983-ban, s most valószínűleg saját szemével akarja látni, mennyit és miként változott 17 év alatt. Ez nem meglepő, mert Észak-Korea gazdasága igen rossz állapotban van. De 1983-ban még hazatérésekor elítélte a kínai revizionizmust.
Miközben Kim megőrizte hitét a kommunizmusban a Szovjetunió összeomlása után, országa gazdasága kilenc éven át visszaesett, éhínség sújtotta, rászorult kapitalista ellenségei segélyére, és csak 1999-ben nőtt, tavaly folytatta a mélyrepülést. Az egy főre jutó jövedelem évi 714 dollár, ami az 1990. évinek kétharmada sincs. Öt év segélyáradat után 2001-ben ismét éhínség fenyeget a gabonatermelés csökkenése miatt.
Kína példája azonban azt is mutatja, hogy a megújulás kockázatokkal jár, a reformot bevezető Teng Hsziao-ping utódai a Tienanmen téri vérengzés után 12 évvel még küzdenek hatalmuk megtartásáért.
A látogatás egyszersmind üzenet is a hivatalba lépő új amerikai elnöknek. Kína, Észak-Korea egyetlen barátja fél, hogy George W. Bush elődjénél harcosabb politikát fog képviselni a regionális biztonság kérdéseiben. Észak-Korea erősíti Kínához fűződő kapcsolatait, de egyúttal diplomáciailag közeledik a feltételezett befektetőket jelentő nyugati országokhoz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.